Stát připravil na důchodce v Česku past. Chytí se do ní spousta lidí a přijdou o peníze

Zdá se, že stát si vzal na paškál důchodce a zkoumá, jak jim osekat nejrůznější výhody a také vymýšlí, jak co nejvíce zbrzdit nárůst penzí. V příštím roce dostanou přidáno všichni stejně, a to pouhých 360 Kč, což je podle většina nedůstojná částka, která je žádným způsobem nevytrhne. Pravdou ale zase je, že v minulých letech byl nárůst důchodů o poznání vyšší, a tak se to nějakou dobu může kompenzovat.

Zase o něco chudší

Mnohem problematičtější je jiný zásah, a to v rámci přepracování takzvaného penzijního spoření včetně státního příspěvku. Toho se dosud mohli účastnit i ti, kdo již důchodového věku dosáhli, což ostatně bude trvat i nadále. Ovšem podle nových pravidel platných od 1. července 2024 již nebudou moci čerpat příspěvek od státu jako zaměstnanci, kterým se naopak příspěvek ještě navýší. A co více, nebude se to týkat pouze nově uzavřených smluv, ale i těch stávajících, což znamená značné problémy, které popíšeme níže.

Stát argumentuje tím způsobem, že nedává smysl, aby přispíval lidem v rámci důchodového spoření, když už reálně v důchodu jsou. To svým způsobem dává smysl, ovšem podle Asociace penzijních společností je to krátkozraké uvažování. Podle nich by se důchodci naopak ve spoření měli podporovat, jelikož si tímto tvoří rezervy na horší situace a naopak se chovají zodpovědně.

A je tu také téma důchodců, kteří musí nebo prostě chtějí stále pracovat, a to i poté, co začali čerpat penzi. “Od státu dostávám 13 500 korun, což je na všechny moje výdaje málo. Takže chodím ještě na poloviční úvazek pracovat. Zřídila jsem si také penzijní spoření a teď jsem měla radost, protože jsem konečně dosáhla částky, která mi umožňuje čerpat nejvyšší příspěvek od státu. Jenže potom jsem se dozvěděla, že to zruší. To mi nepřijde spravedlivé,” říká 68letá paní Libuše.

Foto: Shutterstock

Uzavřeni v systému

To ale ještě na celé změně není zdaleka to nejhorší. Stát totiž v tomto ohledu připravil na velkou část důchodců past. Sice zruší státní příspěvek, ovšem řadě z nich nedá možnost tento systém opustit. K tomu je totiž nutné splnit podmínku spoření alespoň po dobu pěti let, což aktuálně nesplňuje přibližně 250 000 z celkového milionu lidí v důchodovém věku, kteří si v tomto pilíři spoří.

Čtěte také: Důchodci v Česku přišel účet za plyn. Zaplatit má 611 tisíc korun. A to jsme šetřili, říká

Jistě, mohou požádat o vyplacení svých prostředků, ovšem v takovém případě přijdou dokonce i o tu státní podporu, kterou do té doby nastřádali. Jinak musí počkat do dosažení oněch pěti let v systému, ovšem s tím, že se jim peníze nebudou zhodnocovat zdaleka tolik jako dosud, jelikož už nebudou čerpat státní příspěvky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 42SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 Replies to “Stát připravil na důchodce v Česku past. Chytí se do ní spousta lidí a přijdou o peníze

  1. Důchodový fond České spořitelny mi za minulý rok prodělal přes 4000 Kč to si ještě vzali přes 300 Kč za vedení účtu. Okamžitě jsem to zrušil. Státní příspěvek nepokryje ani ztraty. Už dlouho jsem říkal, že bych nedával státní příspěvky ani na stavební spoření. Stát tím podporuje jen banky a navýší si pouze mandatorní výdaje. Banky musí tyto produkty náležitě zúročit aby se to klientům vyplatilo. Jedinou výhodou důchodového spoření je příspěvek zaměstnavatele. Tyto peníze by měli zaměstnanci vyplácet ve mzdě a nechat na něm jak s nimi naloží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *