Důchodci v Česku přišel účet za plyn. Zaplatit má 611 tisíc korun. A to jsme šetřili, říká

Drahé energie začínají být v České republice znovu tématem. Až teď totiž mnohým chodí definitivní vyúčtování za předchozí období, které bylo z tohoto hlediska rekordně drahé. Již loni však existovaly propočty, které například odběr plynu v některých rodinných domech vyhodnocovaly na částky dalece přesahující 100 tisíc korun. Pokud potom někdo vytápěl elektřinou třeba v nezatepleném domě na horách, mohl se těšit na platby klidně i ve výši 200 tisíc korun ročně.

Problematický plynoměr

Následně přišla určitá úleva a postupné snižování cen jak elektřiny, tak plynu. To by každopádně mohlo být rychlejší, ale dodavatelé se pokoušejí podržet si vysoké marže co možná nejdéle. Navíc tlačí zákazníky do nevýhodných fixací už letos, přestože dobře vědí, že ceny energií ještě poklesnou. Dozvuky naprosto horentních loňských cen jsou ale cítit dodnes.

Například manželský pár Nových z Liberce se aktuálně potýká s velkou patálií. Jejich dodavatel plynu, společnost GasNet, po nich totiž požaduje neuvěřitelných 611 tisíc korun. Nejde přitom o jejich realizovaný odběr, nýbrž skutečnost, že dle dodavatele používali zmanipulovaný plynoměr, který nenaměřil skutečnou spotřebu. Na případ upozornily Televizní noviny.

František Nový skutečně přiznává, že se loňskou zimu snažil s plynem šetřit, co to šlo. Není divu, vždyť médii neustále běžely zprávy o tom, jak moc je drahý a že se lidé, zejména potom důchodci, zkrátka nedoplatí. “Začali jsme si přitápět i dřívím. Nastavili jsme si teplotu na 19 stupňů a zbytek vytápěli tady krbovými kamny a tím pádem jsme samozřejmě měli menší spotřebu plynu,” uvedl pan Nový, který si navíc nechal dokonce proaktivně navýšit zálohy.

Foto: Shutterstock

Dohoda neprošla

A stejně dopadl naprosto děsivým způsobem. Dodavatel plynu tvrdí, že bylo s jeho měřidlem manipulováno a došlo ke stočení stavu naměřené spotřeby. Na základě toho potom došlo k výpočtu náhradní úhrady, kdy však společnost účtovala takovou spotřebu, jakoby topení jelo nepřetržitě celý rok naplno.

Nejprve tak GasNet požadoval uhradit částku ve výši 534 tisíc Kč dle tohoto výpočtu, aby následně nabídl smírné řešení a slevil na 104 tisíc korun. Ale i to odběratelé odmítl a požadují doložení, jakým výpočtem se k dané sumě došlo. K dohodě tedy nedošlo a nastoupila předžalobní výzva se zmíněnou částkou ve výši 611 tisíc.

Čtěte také: Plynové kotle skončí. Zbavte se ho radši sami, ještě na tom vyděláte balík a odrbete stát

Něco takového se přitom může stát úplně každému, obzvlášť pokud s měřidlem dotyční skutečně nemanipulovali a došlo například k chybnému vyhodnocení nebo tomu, že ho schválně stočil například někdo jiný. Jde přitom o skutečně obrovské sumy, které si málokdo může dovolit uhradit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Důchodci v Česku přišel účet za plyn. Zaplatit má 611 tisíc korun. A to jsme šetřili, říká

  1. U firmy Netgas to zřejmě bývá normální praxí. Není to jediný případ a jejich obětí, kterou chtějí podojit je i můj soused. Firma zřejmě chce z někoho takto pochybným způsobem vytáhnout prachy aby zalepila přirozené ztráty plynu z potrubí, unikajícím netěsnostmi. Kdysi i ČEZ takto vymáhal po lidech neuvěřitelné částky, kteří měli jen třeba porušenou plombu na venkovním elektroměru aniž by měli o tom tušení. ČEZ si taky takovým podlým způsobem kompenzoval přirozené ztráty na venkovním vedení na účet lidí, než s tím nakonec narazil.

  2. Po mně chtějí za tři měsíce 110000, samozřejmě jsem dluh neuznala,podala různé odvolání a kontroly,bez úspěchu,teď mně dají k soudu,i tam se budu bránit,za tu cenu jsem měla raději krásnou dovolenou v teplých krajů,to jak kdyby jsem vytápěla hotel s bazénem,a ne 2+1, uvidíme jak to vše dopadne ale já tento dluh neuznán a nezaplatim, exekuce?nemají co mi vzít,nic nemám,a jsem na hmotné nouzi,takže ČEZ ať si trhne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *