Plynové kotle skončí. Zbavte se ho radši sami, ještě na tom vyděláte balík a odrbete stát

Plynové kotle to mají zkrátka spočítané. Ještě se o tom v České republice nemluví zase tak nahlas, aby se lidé zbytečně nedráždili, avšak postupně to začne být dávkováno. Ačkoliv se ještě před pár lety počítalo s tím, že si toto poslední tolerované palivo s emisemi skleníkových plynů necháme delší dobu, protože vzdát se zcela fosilních věcí bylo až příliš rizikové, teď už se toho nikdo příliš nebojí a plyn je zkrátka na odpis. A to proto, že je špinavý a navíc přestává být levně dostupný jako dříve.

Už to propuklo

Ostatně, v Německu to občanům před pár měsíci naprali doslova naplno. Ministerstvo hospodářství jednoduše oznámilo, že nový plynový kotel už si do domu jako primární způsob vytápění jednoduše nedáte. Budete muset sáhnout po tepelném čerpadle, které je však mnohonásobně dražší a ne všude se hodí. Vše mělo platit již od 1. ledna 2024, avšak vyvolalo to takovou vlnu nevole a nepochopení, že se z toho nakonec vycouvalo s tím, že se vymyslí realističtější termín.

Odborníci totiž poukazovali na to, že by to způsobilo obrovské problémy v důsledku možného nedostatku tepelných čerpadel i instalačních kapacit. Je to však jednoznačně určený směr a teď je celkem jedno, zda dojde k zákazu za dva roky nebo až za pět. Prostě k němu dojde. Evropská unie jako celek aktuálně počítá s termínem 2029. Od roku 2030 navíc budou muset všechny domy, a to i soukromé a staré, splňovat alespoň energetickou třídu E.

Vlastně tak není příliš na co čekat. Toto přechodné období, kdy jsou plynové kotle ještě povoleny a kdy budou zakázány, můžete v určitém okamžiku využít ve svůj prospěch. Aktuálně se totiž na energetické úspory nabízejí tak mimořádné dotace, jaké tu nikdy v historii nebyly. Prakticky na všechno, čím svému domu pomůžete k vyšší energetické efektivitě, můžete dostat nějaký ten příspěvek od státu.

Foto: Shutterstock

Využijte této možnosti

A skutečnost, že plynové kotle už jsou v podstatě nežádoucí, se projevuje mimo jiné v tom, že i na jejich výměnu za tepelné čerpadlo můžete získat dotaci. Ta může přesáhnout klidně sto tisíc korun pokrýt až 50 % nákladů spojených s výměnou tepelného zdroje.

Čtěte také: Stát rozdává všem důchodcům 90 000 Kč. Něco takového v Česku dosud nebylo. Kdo si o peníze nepožádá, jednoduše mu propadnou

Pravdou je, že tepelná čerpadla jsou poměrně drahá a stojí někde od 250 tisíc korun do 450 tisíc, a to v závislosti na tom, jaký systém zvolíte. Ovšem i při případné nejdražší variantě znamená sto tisíc korun od státu velmi vítanou pomoc. Situace na trhu už se navíc uklidnila a dnes ceny čerpadel spíše klesají. Pravidelně lze také narazit na akce prodejců a instalačních firem, které teď nabízejí slušné slevy i pomoc s vyřízením dotace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Plynové kotle skončí. Zbavte se ho radši sami, ještě na tom vyděláte balík a odrbete stát

  1. ChaCha, a kdo to udělá? Strany, volené zblblými duševními otroky?
   Stačí vyjádření toho magora pavla, dosazeného na hrad, že by byl ochotný vzdát se veta v EU. Každému normálnímu člověku je jasné, že bez práva veta by bruselští úchyláci rozhodovali o nás bez možnosti to z naší strany ovlivnit. A přesto se takoví úchylové najdou i u nás. Nejde jen o pavla, piráty, TOP …… Školským, ale i předškolním systémem ohlupování dětí, žáků i studentů udělaly tyto zrůdy z těchto dětí, žáků i studentů, poslušné duševní otroky. Otroky, kteří nemají vlastní názor, ale vládnoucí kastou předkládané názory berou jako své, neboť již nejsou schopni vlastního pohledu na věc, klást si otázky “co bylo příčinou, co k tomu vedlo, jaká je pravda, je to skutečně tak, jak je to předkládáno?” Jsou pouze příjemci něčeho, co je jí předkládáno jako pravda bez schopnosti to zhodnotit.
   Jsou jako členové sekty. Sekty, kde jim guru vygumuje mozky, sekty, kde ho následují třeba k hromadné sebevraždě a a kde guru sám zavraždí ty, kterým se v poslední chvíli rozsvítí v hlavě. A pouze guru (někdy se spoluotrokáři) zůstává jediný naživu a může založit další sektu.

 1. Krásná ukázka toho jak novazelenausporam.cz je naprosto k ničemu: Dotace na výměnu plynového kotle za tepelné čerpadlo, platí pouze pro kotle starší 20let. A kdyby náhodou tyto kotle ještě někdo měl, tak jim tu dotaci znemožní to, že je poskytována pouze pro rodinné domy, jejichž obálka budovy (musí být zatepleno) splňuje požadavky pro klasifikační třídu průměrného součinitele prostupu tepla v rozmezí A až D. Takže žádná dotace se nekoná! Ale o tom se nemluví, že?

 2. Tak toto mohl vymyslet jen totalni kokot ktery nevi kolik je 1+1. Plyn je a bude, TČ asi žere seno či co a životnost zařízení s kompresorem??? Investice cca 300 000 a že prý v zimě pomůže fotovoltaika co vyrobí cca 15-20 % výkonu když je dobře ??!! Pozn. Jsme montáží firma a vycházíme z reálných zkušeností. Nesmysly nemontujeme.

 3. Co je to za sračku? Proč se zbavovat nejlevnejsiho tepelného zdroje pro byty a průměrného rodinného domu v ČR? Plynové kotle rozhodně neskončí a s tím Nemeckem si to nejdřív ověřte, než budete zase lhát…

 4. Banda kreténů leze do prdele EU a žere všechny jejich kokotiny. Tady v ČR už blbost fakt dost mlátí dveřma,že???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *