Stát zakládá vlastní realitku. Češi s bytem budou mít obrovskou výhodu, to tu ještě nebylo

Asi nikdo nepochybuje o tom, že Česká republika má nemalé potíže s bydlením, respektive tím, aby všichni občané mohli sehnat cenově dostupné bydlení v lokalitě, která jim vyhovuje. Celý problém má hned několik rovin. Tou první je pochopitelně těžko dostupné vlastnické bydlení, a to jak kvůli vysokým cenám nemovitostí, tak i aktuálně vysokým hypotečním sazbám.

Byty najednou budou

Je tu však ještě trh s nájemním bydlením. Ten byl dlouhou dobu poměrně výhodný, avšak i na něm začalo, v důsledku nedostupnosti vlastnického bydlení, docházet k nebývalým tlakům. V minulém roce tak například strmě vystřelily ceny nájmů, a to o desítky procent. Pro už tak těžce zkoušené rozpočty domácností to nebyla pozitivní zpráva.

Do celé věci se teď hodlá namontovat stát. Ministr pro místní rozvoj v rozhovoru pro časopis Respekt oznámil vznik takzvaného garančního fondu, což bude svého druhu státní realitní společnost, která bude mít za cíl primárně aktivaci dnes prázdných bytů.

Český trh je specifický také tím, že zde mnoho lidí nakupuje byty takzvaně na investice. Primárně počítá s tím, že se jim v cihlách podaří udržet hodnotu peněz a ještě na tom vydělají. Stále méně těchto investorů ovšem počítá s tím, že bude mít také nějaký příjem z pronájmu takové nemovitosti.

Foto: Shutterstock

Pěkné peníze

Pokud totiž mají bytů hned několik, je s pronajímáním velká práce, protože je třeba nájemníky shánět, jednat s nimi, vyúčtovávat jim energie, opravovat nedostatky a tak dále. Navíc nikdo vám negarantuje, že budou skutečně platit a že byt neponičí. Proto lidé stále častěji nechávají byty raději prázdné.

Právě to má ale řešit státní garanční fond. Ten jednoduše těm majitelům bytů nabídne, že je od nich převezme do správy. Oni pochopitelně zůstanou majiteli, ale město jim bude platit určitý stálý nájem a byt nabídne běžným lidem, ideálně takovým profesím, kterých se například v daném městě nedostává a které potřebuje zvýhodnit.

Tato státní realitní společnost by měla začít fungovat už v roce 2025 a působí poměrně slibně. Majitelům nemovitostí by měla zajistit bezpracný nájem, který pochopitelně bude o něco nižší než ten tržní, a zároveň dojde k přílivu bytů na trh, což by mohlo snížit celkový tlak na ceny nájmů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments