Hrozná rána pro české domácnosti. Příští rok přijdou o pořádnou pálku. To je konec, vážení

Několik let jsme si pomalu zvykali na to, že peněz je dost a že je dostaneme i tehdy, když se třeba zastaví ekonomika nebo když nechodíme do práce. Našly se významné zdroje také na zvýšení důchodů a zvýšení platů státním zaměstnancům. Někteří ekonomové opatrně varovali před tím, že takhle to dál nejde a bude třeba s rozhazováním přestat.

Je to průšvih

Inu, přišlo to dříve než mnozí čekali. Nejenže je státní kasa dokonale vyprázdněná a rozpočet požírá peníze, které v ní nejsou a musíme si proto půjčovat za vysoký úrok, ale schodky jsou navíc strukturální, a tedy jen obtížně řešitelné. Ačkoliv vláda slibovala, že se k udržitelnému hospodaření proškrtá a nebude zvyšovat daně, udělala nakonec přesný opak.

Ve výsledku se nic moc neušetří, například na státních zaměstnancích nebo rušení spousty daňových výjimek, za kterými stojí silné lobbistické skupiny. Typická je například stále absentující spotřební daň na tichá vína, nad čímž kroutí hlavou snad úplně každý. Proč zrovna tento produkt by měl být této daňové zátěže zbaven?

Foto: Shutterstock

Pořádná darda

Je to o to absurdnější, že z důvodu malého množství úspor se bude muset o to více vybrat od občanů. Jak vypočítala bývalá ministryně financí a také odboroví předáci, pro průměrnou čtyřčlennou rodinu budou novinky znamenat, že přijde přibližně o sto tisíc korun za rok. To jsou velké peníze, které málokdo může jen tak postrádat.

Vše je maskováno za to, že žádné z opatření není samo o sobě nějak zvlášť velké, ovšem v konečném součtu jsou pro domácnosti drtivá. Dojde ke změnám v DPH, zruší se hojně využívané daňové slevy, například na manželku, a navíc vzroste daň z nemovitých věcí na dvojnásobek.

To vše se přitom děje v době stále velmi vysoké inflace, se kterou se nic nedělá. Lidé už mají tak hluboko do kapsy, a teď jim stát sebere další peníze. Není tedy divu, že mnozí už rezignují a další se chystají bouřit do ulic.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments