Statistici zveřejnili data. Letos se v České republice umírá nejvíce za posledních deset let

Šlo o častý argument těch, kdo nebezpečí koronavirové epidemie bagatelizovali a tvrdili, že vládní opatření jsou zbytečně přísná, když se přeci umíralo vždycky a je docela jedno, zda to bude s covidem nebo s něčím jiným. Jenže statistická data ukazují, že letos se úmrtnost v České republice dramaticky zvýšila, byť nikdo explicitně neříká, že je to kvůli Covidu-19. Jiný externí faktor ale znám není.

Ještě začátkem tohoto roku přitom tato nepříliš hezká tabulka Českého statistického úřadu (ČSÚ) vypadala tak pozitivně, jak jen to jde. Zdálo se totiž, že v České republice bude nejméně mrtvých za posledních deset let. Jenže pak přišel obrat a nyní to naopak vypadá, že to bude nejhorší rok za poslední dekádu.

Mrtvých začalo přibývat už v létě

Zajímavé je, že úmrtnost v Česku začala strmě růst až ve 31. týdnu, tedy někdy na přelomu července a srpna, nikoliv tedy v první vlně epidemie. Do té doby byla čísla pod průměrem let 2011 až 2019. Je tedy možné, že v létě ve větší míře začali umírat lidé, kteří koronavirus na jaře sice přežili, ale oslabil jen natolik, že nakonec podlehli, byť do statistik už nebyli zaznamenáni jako oběti Covidu-19. Jde především o starší a nemocné osoby.

Od srpna potom už v počtu úmrtí zaznamená Česko rychlý růst. Ve 42. týdnu, tedy od 12. do 18. října zemřelo celých 2892 lidí. Průměr tohoto týdne za posledních deset let je přitom 2073.

Nejvíce se vyšší úmrtnost projevila ve věkové skupině 65 až 85 let. Naopak lidé od 40 do 64 let umírají v menším počtu než v předešlých letech.

Počet zemřelých podle čísla týdne v letech 2011 až 2020 / Zdroj: CŠÚ

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments