Štědré dotace na fotovoltaiku pro rodinné domy budou nejspíš minulostí

Dotace na fotovoltaiku jsou v Česku velmi oblíbené. Ruku na srdce, málokdy se stane, že státem zřizované instituce dokáží tak efektivně přerozdělovat finance mezi běžné občany, jako je tomu v případě dotací na fotovoltaické elektrárny. A přece, u fotovoltaiky toto funguje velmi dobře už od roku 2014. Jak dlouho ale mohou běžní lidé čerpat dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny ve výši až 50 % (a s bonusy až 60 %)? Ve stávající podobě už moc dlouho ne!

Hospodářské noviny informovaly na začátku měsíce poměrně neurčitě o tom, že se chystají změny v dotačním programu Nová zelená úsporám, který štědře dotuje fotovoltaiku v Česku. Bude konec dotacím v podobě, na kterou jsme doposud zvyklí a která pomohla celé řadě rodinných domů k levné elektřině díky vlastní ekologické výrobě z fotovoltaiky?

Zeptali jsme se odborníka, pana Miroslava Touška, který ve fotovoltaice úspěšně podniká se svou společnosti Energie ze slunce s.r.o. A má tak informace takříkajíc z první ruky.

Jak je to s dotacemi na fotovoltaiku nyní? Máme ještě čas získat fotovoltaickou elektrárnu za současných výhodných podmínek?

Současná podoba dotací je velmi štědrá, stát poskytuje dotace v maximální výši 200 000 Kč, ale s bonusy se lze dostat až na částku 246 500 Kč. V kombinaci například s tepelným čerpadlem nebo nabíjecí stanicí pro elektromobily můžeme říct, že je jen málo investic, které se tak dobře vyplatí, jako právě fotovoltaika.

Instalované části systému FVEVýše podpory
Minimální instalace o výkonu 2 kWp60 000 Kč
Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp10 000 Kč
Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia10 000 Kč

Nejsnazší způsob, jak získat vlastní fotovoltaiku, je kontaktovat nás přes web www.energiezs.cz, kde lze jednoduše odeslat poptávku. Ozveme se zpravidla do druhého dne.

V budoucnu se nejspíš stane, že dotace na fotovoltaickou elektrárnu budou pro rodinné domy nižší, méně výhodné, než doposud. Dle oficiálních informací by změny měly nastat během prvního čtvrtletí letošního roku, takže není nutné v tuto chvíli činit unáhlená rozhodnutí. Raději stále dbejte na výběr společnosti zejména podle referencí, které jsou důležité. Investice do fotovoltaiky není zanedbatelná, proto sázka na pofidérní firmy, které tzv. “podstřelují cenu”, nemusí být v konečném důsledku výhodná,” říká Toušek.

Kdo se s námi spojí, tomu garantujeme získání FVE s maximální dotací, která platí k dnešnímu dni,” říká.

Budou dotace na fotovoltaiku nižší?

Pravděpodobně ano, ale oficiální zprávy ještě nebyly zveřejněny, takže můžeme zatím jen hádat. Pravda je ale taková, že cena technologií a materiálu šla dolů. I proto je relevantní předpoklad, že výše dotace nemusí být v budoucnu stejná, jako dnes. V konečném důsledku se může snížit výše dotace, ale dost možná se budou snižovat i ceny celých sestav, takže v konečném důsledku pro běžného žadatele o dotaci i pro instalační firmy nemusí být změny patrné. Ale opět jen spekulujeme.

V naší společnosti chceme být maximálně féroví, takže rozhodně nechceme na nikoho apelovat, aby začal rychle jednat a řešit fotovoltaiku ještě dnes. Nicméně faktem je, že v případě změn v dotačním programu a vzhledem k pravděpodobnému snížení dotace, bude v budoucnu podpora nepatrně méně výhodná, než dnes”, dodává Toušek.

Kolik lze s fotovoltaikou ušetřit?

Úspory na energiích díky fotovoltaice jsou pro domácnosti zásadní. Záleží vždy na tom, jakým způsobem je domácnost využívána. Nicméně drtivá většina našich zákazníků dokáže na energiích ušetřit okolo 50 až 75 %, což je zásadní. Našim zákazníkům vždy vysvětlujeme, jak z fotovoltaiky vytěžit maximum. A i proto nás zákazníci doporučují,” doplňuje Miroslav Toušek, jednatel přední české společnosti Energie ze slunce s.r.o.

Chcete i vy získat vlastní ekologický zdroj energie pro svou nemovitost? Veškeré administrativní záležitosti za Vás vyřeší náš tým, takže celý proces získání fotovoltaické elektrárny, od návrhu, analýzy spotřeby Vaší domácnosti, projektu, odborné instalace a vyřízení dotace až po revizní zprávu, zajistíme pro vás. Už do 2 až 3 měsíců můžete profitovat z vlastní elektřiny vyrobené jen díky vaší střeše!

Vyplňte nezávaznou poptávku na www.energiezs.cz a získejte vlastní fotovoltaiku!

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *