Stomatologové vyzvali svého šéfa Šmuclera, ať mlčí o koronaviru. Nechceme být spojování s nepodloženými myšlenkami, říkají

Názory stomatologa a podnikatele ve zdravotnictví Romana Šmuclera ke koronavirové epidemii se dlouhou dobu těšily značné oblibě veřejnosti a patřily mezi nejsdílenější, zejména mezi lidmi, kteří se k hrozbě koronaviru staví rezervovaně a větší hrozbu vidí v omezování ekonomických činností v různých sektorech.

Šmuclerova aktivita vyvrcholila v minulých dnech sepsáním otevřeného dopisu lékařů vládě, ve kterém spolu s dalšími kolegy vyzývá představitele státu, aby zastavili zavádění restriktivních opatření, zrušili povinnost nosit roušky a začali pracovat na obnově hospodářství.

Šmucler v defenzívě

Jak se ale zdá, to už bylo příliš. Od té doby čelí Roman Šmucler značné kritice z mnoha kruhů, ten lékařský nevyjímaje. Proti jeho názorům se ohradil například pneumolog Vladimír Koblížek, ale také stovky lékařů a sester z infekčních klinik, kde se o pacienty s nemocí Covid-19 starají. Podle jejich názoru by se k této věci neměli vyjadřovat lidé, které veřejnost obecně chápe jako odborníky, protože se honosí lékařským titulem, ale kteří ve skutečnosti o infekčních chorobách mnoho neví.

Nyní se proti Romanu Šmuclerovi postavila dokonce stavovská organizace, které předsedá. Několik let je totiž prezidentem České stomatologické komory. Jeho vyjádření z poslední doby však kolegy stomatology vedla k sepsání vlastního otevřeného dopisu, který je adresován představenstvu komory.

“Řada prohlášení a vyjádření doc. Šmuclera v médiích a na sociálních sítích v posledních týdnech se týkají pandemie Covid19 a to zejména zlehčování jejích důsledků a opatření k omezení šíření viru. Je spoluautorem “Otevřeného dopisu lékařů vládě”, který bulvárním způsobem prezentuje vědecky nepodložené domněnky jeho autorů,” píší stomatologové. “Domníváme se, že mediální prostor, který je doc. Šmuclerovi poskytován, je z velké části díky jeho působení v čele stavovské organizace zubních lékařů a její členové takto nechtěně jsou spojováni s kontroverzním působením prezidenta ČSK. Tím je poškozováno veřejné mínění o České stomatologické komoře a zubních lékařích obecně. Prezident ČSK je funkce placená z členských příspěvků zubních lékařů a jeho konání by mělo sledovat zájmy zubních lékařů.

Budou se zubaři oficiálně distancovat svého předsedy?

Kritičtí stomatologové žádají ukončení zneužívání pozice prezidenta České stomatologické komory pro šíření osobního názoru Romana Šmuclera. Dále pak vydání prohlášení představenstva ČSK, ve kterém se toto distancuje od veřejných výroků docenta Šmuclera, které nejsou v zájmu zubních lékařů. A za třetí také sebereflexi a zdrženlivost prezidenta ČSK v dalších mediálních projevech, které se týkají epidemie Covid-19.

Je však otázkou, zda tento apel padne na úrodnou půdu. Roman Šmucler se totiž zjevně nechystá být ve svých vyjádřeních zdrženlivý. Svým kolegům odpověděl jednoznačně: “Děkuji za názor. Nechci, aby lidé umírali zbytečně. Vláda akorát poradila šít hadrové roušky z trika a to je prostě v 21. století málo. Testovací mánie navíc odčerpává i peníze určené na stomatologii. Velké testování směřuje k uzavření státu, jakkoli epidemie už vrcholí. Stomatologie nic nepodcenila a nemá stovky nakažených z práce. Mediální prostor mám, neboť mám data a stojí za mnou hodně lidí v ČR zcela zjevně. Hájím zájmy stomatologie tj. včetně pacientů. Jistě můžete i někam napsat, to je Vaše právo.

Foto: archiv R. Šmuclera

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
73 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments