Uklidněte občany a přestaňte s opatřeními, vyzývají čeští lékaři vládu. Varují také před ukvapenými vakcínami

Podobně jako na jaře v první koronavirové vlně, jsou to dnes znovu překvapivě právě lékaři, kteří volají po tom, aby vláda ve svém pojetí řešení krize nezacházela až příliš daleko, kam to vlastně není ani potřeba a kde je to nakonec spíše kontraproduktivním.

Lékaři už toho mají dost

Přední čeští lékaři odstartovali petici, v níž vyzývají vládu k opatrnějšímu přístupu k řešení současné situace. Uvádějí, že jsou si plně vědomi vážnosti stavu, v jakém se Česká republika nachází, stejně jako zdravotních rizik. Ostatně, vidí to z první linie. “Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci Covid jako takové,” píše se v petici, kterou iniciovali například profesor Jan Pirk, docent Roman Šmucler či lékaři Ladislav Fiala, Kateřina Lucká, Jiří Urbánek, Radkin Honzák a Jan Hnízdil. Svými podpisy už se k nim přidalo více než osm tisíc lidí.

Lékaři vyzývají vládu, aby uklidnila občany a přestala je neustále děsit počty nakažených, upustila od dalších restriktivních opatření, roušky povinně zavedla pouze tam, kde to vyžaduje epidemiologická situace, upustila od testování bezpříznakových osob, nedopustila aplikaci narychlo uvedených vakcín a věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství.

Vystrašená veřejnost

Tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru. Pokud se tato skupina populace s virem setká, většinou nevykáže žádné nebo jen mírné příznaky, odpovídající běžnému chřipkovému onemocnění,” uvádějí lékaři s tím, že hrozbou je virus pouze pro starší a chronicky nemocné občany, o které je české zdravotnictví schopno se na vysoké úrovni postarat.

Podle odborníků je mnohem větším nebezpečím mediálně vytvořený obraz nemoci Covid-19. “Nikdy v minulosti nebylo obyvatelstvo informováno o jedné konkrétní nemoci tak dlouho, tak detailně a všemi médii naráz. Veřejnost je následkem toho nebývalým způsobem vystrašena.” Dodávají, že existuje mnoho výrazně závažnějších nemocí než je právě tato. Právě zaměření pozornosti na jeden konkrétní typ koronaviru představuje nebezpečný precedens, který devastuje psychiku lidí a ničí jejich sociální vazby. Ve svém důsledku může mít nedozírný dopad na ekonomiku a celkový život společnosti.

Roušky i vakcína mohou spíše uškodit

Lékaři se pustili do vlády také kvůli plošnému zavádění roušek. Ty podle nich vůbec nepřispívají ke zdraví toho, kdo je nosí. “Zavádění roušek ve školách je zcela v rozporu se zdravým rozumem. Děti nepatří do ohrožené skupiny obyvatel, jen jsou zbytečně stresovány. Stejně nesmyslné je zavírání škol kvůli nemoci, jejíž prodělání dětem neublíží, jen posílí jejich imunitní systém,” píše se v lékařské petici.

Zároveň varují před narychlo spíchnutými vakcínami, které v nich vůbec nevzbuzují důvěru. Očkovací látky obvykle vznikají třeba deset let, ale ty proti koronaviru farmaceutický průmysl vyvine pravděpodobně v rekordně krátké době. Účinnost takové vakcíny je ale podle petentů sporná a může přinést řadu nežádoucích účinků.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments