Svítá naděje pro pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou. V Praze otevřela první mozková banka

Lékaři stále nemohou pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou či jinými formami demence nabídnout nic jiného než několik málo léků, které průběh nemoci o něco málo zpomalí, a to ještě ne ve všech případech. Přesto však začíná svítat na lepší časy. Ve Spojených státech amerických je v závěrečných fází několik nadějných léků. Nelení však ani čeští vědci. Fakultní Thomayerova nemocnice teď otevřela první takzvanou mozkovou banku, která má být velkým přínosem pro výzkum neurodegenerativních nemocí, jako je právě Alzheimerova či Parkinsonova choroba. V mozkové bance se budou uchovávat tkáně pacientů, kteří na tyto nemoci zemřeli.

Mozková banka má zatím podobu jedné místnosti, která je plná regálů s různými nádobami. “Jsme v takovém časném stadiu. Na první pohled to může vypadat jako sklad, ale je to mnohem více. Je to instituce svého druhu, která slouží k tomu, aby se uchovávaly vzorky mozkové tkáně k výzkumným účelům,” řekl pro server idnes.cz přednosta neurologické klinicky Robert Rusina. Podle něj by ale bylo mýlkou mozkovou banku pokládat jen za anatomický kabinet morbidních kuriozit.

Podle dalšího ze zakladatelů mozkové banky, přednosty Ústavu patologie a molekulární medicíny Radoslava Matěje, jde o obrovský přínos pro další bádání o nemocech, které lidstvo trápí ve stále větší míře. Když totiž mozková banka nefungovala, musel být po pitvě extrémně cenný zbytkový materiál zlikvidován a nebylo možné ho tak už dále zkoumat.

Nejde přitom ani tak o tom skladovat co možná nejvíce mozků, ale o možnost vrátit se k určité části již zkoumaného mozku ve chvíli, kdy se objeví nové poznatky a je třeba je ověřit přímo na skutečné tkáni.

Označení mozková banka je přitom přeci jen příliš zjednodušující. Neurodegenerativní choroby napadají také jiné orgány, a tak tato instituce bude uchovávat třeba i moč, srdce nebo plíce. “Archivujeme to, o čem si myslíme, že jednou bude možné využít,” říká neuropatolog Matěj, který se pochlubil tím, že mu rukama prošlo více než tisíc mozků, což už vydá za menší město.

Není to přitom tak, že by lékaři mohli uchovat veškeré vzorky, které by se jim hodily. “Uchovávání vzorků mozkové tkáně v mozkové bance probíhá se souhlasem pacienta nebo jeho rodinných příslušníků a je v souladu s etickými principy,” říká Matěj. Využití archivovaného materiálu pak vždy posvěcuje etická komise.

Koncept mozkových bank není ničím novým. Poprvé se podobné ústavy začaly objevovat už v 19. století. Tehdy se však uchovávaly tkáně, které byly něčím zajímavé. Po druhé světové válce pak ve světě přišel velký rozvoj těchto institucí.

Aktuální vědecké bádání ohledně neurodegenerativních onemocnění je už postavena na znalosti toho, jak k těmto chorobám dochází. V mozku se začne hromadit dříve prospěšná bílkovina, které se však tvoří příliš velké množství. Vědci po celém světě se tak snaží najít lék, který by dokázal tvorbu této bílkoviny zastavit.

V České republice už dnes žije s Alzheimerovou chorobou více než 150 tisíc lidí. V roce 2036 už jich má být podle odhadů více než 300 tisíc. Potřeba léku je tak stále urgentnější.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Svítá naděje pro pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou. V Praze otevřela první mozková banka

  1. Věřím že vědci budou a již zkoumají mozky, ale pod hlavičkou hledání léku ve skutečnosti a zejména v těch zmíněných velkých spojených státech,hledají a testují tyto mozky pro úplně jiné důvody (vojenské, AI..atd), proto bych jim nikdy žádný souhlas nedal.

  2. Jinak to ve mě vyvolalo pěknou vzpomínku na film “Pane, vy jste vdova!”. Natočit ovšem nějakou parodii, do níž by se zabudoval ten Alzheimer, to by chtělo opravdu machra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *