“Pocit špíny a zrady.” Ženy považují sundání kondomu bez souhlasu za znásilnění. Dopustil se ho i Dominik Feri

Na Západě se toto téma řešilo už před lety, v České republice začíná více rezonovat až v poslední době. Není to tím, že by tento problém předtím neexistoval, ale došlo k medializaci několika podobných případů. Další ženy si pak začaly uvědomovat to, že pokud si partner sundá kondom bez jejich souhlasu, není to v pořádku. Některé ženy se pak cítí velmi špatně a mají pocit, že byly znásilněny. Ostatně, v řadě zemí je takzvaný “stealthing” skutečně považován za znásilnění. Další rovina potom spočívá v možnosti nechtěného otěhotnění či přenosu pohlavních chorob.

Můj bývalý partner si při našem prvním styku sundal kondom. Já jsem na kondomu trvala, nebrala jsem tehdy ještě antikoncepci. Nejdřív ho měl nasazený, pak mu vyklouzl, ale místo toho, aby si ho jen upravil, sundal si ho. Prý že to chtěl cítit přímo a neodolal… Za několik okamžiků mi to řekl, ihned jsem styk ukončila,” cituje server iDNES.cz ženu, která stealthing zažila, ale vzhledem k choulostivosti celé věci si přeje zůstat v anonymitě. Bála se otěhotnění, a tak si raději hned vzala pilulku po. “Takže mi bylo zle z uměle vyvolané menstruace a do toho jsem cítila obrovský pocit zrady a nerespektu z jeho strany. Zároveň jsem se cítila špinavá.

Na problematiku sundání prezervativu bez souhlasu ženy upozornila také kauza bývalého poslance Dominika Feriho. Ten tuto praktiku prováděl opakovaně, jak vypověděly některé ženy, které se jím cítily být zneužity. Například Jana Feriho upozornila, že s ním bude mít sex pouze tehdy, pokud bude mít nasazený kondom. Věděla totiž, že politik střídá partnerky jako na běžícím pásu. “Několikrát naléhal, že ho mít nechce, ale já nikdy neustoupila. Ale jednou jsem zjistila, že si ho potají sundal,” vypověděla Jana, která ho následně o nasazení kondomu opakovaně žádala. Feri to však odmítl s tím, že “teď už je to stejně jedno”.

Termín stealthing se začal používat v roce 2014, kdy však vyjadřoval především problém homosexuální komunity, kde je nasazený kondom klíčový k zabránění infekce HIV, která je mezi gay muži rozšířenější. Termín se však později rozšířil na jakékoliv nekonsenzuální sundání prezervativu. Do hloubky se tímto fenoménem zabývala právnička Alexandra Brodsky v odborném časopise Columbia Journal of Gender and Law. Podle ní nemusí jít o ojedinělé výstřelky, ale upozornila na internetové komunity, kde si muži v tomto ohledu předávají tipy a diskutují o tom. Brodsky potom došla k závěru, že stealthing pro některé může být součástí stylu života, který vychází z ideologie mužské nadřazenosti.

Pokud byste se stealthingu dopustili například ve Velké Británii nebo Německu, můžete být obviněni ze znásilnění. Žena totiž souhlasila pouze s pohlavním stykem s ochranou. Pokud si ji muž sundá, porušil její souhlas.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments