Ukrajinci chytili do pasti ruské žoldáky. Ti se přiznali ke zvěrstvům

Ukrajincům se podařil zřídkakdy vídaný majstrštyk, kterým zesměšnili Rusko. Jde o případ loni v Bělorusku zadržených ruských žoldnéřů. Bývalí příslušníci ukrajinských tajných služeb teď vypověděli, že šlo o špionážní hru, která přinesla zajímavé výsledky, byť nebyla dotažena do úspěšného konce.

Při pohledu na dnešní pevné spojenectví Ruska a Běloruska se to může zdát být jako dávná minulost. Ovšem v srpnu loňského roku běloruský prezident Alexandr Lukašenko obvinil Moskvu ze snahy destabilizovat jeho zemi. Důvod? V Bělorusku bylo zadrženo 33 ruských žoldnéřů. Lukašenko se podle všeho obával, že jde o předvoj Ruskem řízené invaze, jakou tato země podnikla před lety na východ Ukrajiny, kterou separatisté od té doby stále okupují.

Ruský prezident Vladimir Putin to nicméně odmítl a naopak bez dalších podrobností obvinil z diverzní akce USA a Ukrajinu, což tehdy nedávalo příliš smysl. Lukašenko se však rychle uklidnil a zdálo se, že aféra je u konce.

Teď však televize CNN přinesla svědectví tří příslušníků ukrajinských zpravodajských služeb, kteří potvrdili, že šlo o akci Kyjeva s cílem připravit na ruské žoldnéře past, znejistit ruské spojence a získat informace.

Tajní agenti Ukrajiny pod krytím nabídli ruským žoldákům, kteří se podíleli na operacích na Ukrajině, zajímavou práci. Měli chránit venezuelská ropná zařízení, a to s lukrativním platem 5 tisíc dolarů měsíčně. Jak se ukázalo, žoldáci měli o práci velký zájem. Ovšem Ukrajinci si je šikovně vodili. Poté, co jim hodili vějičku, jakoby začali pochybovat o jejich schopnostech a zkušenostech. A tak jim žoldáci začali ochotně posílat své “reference”.

Začali jsme jim volat a říkat, aby nám řekli něco více o sobě. Říkali jsme jim, že možná nejsou takovými bojovníky, za jaké se vydávají,” popsal jeden z agentů komunikaci s ruskými žoldáky. Ti příliš neváhali a jako důkaz své dosavadní práce jim poslali například videa z bojů z východní Ukrajiny. Někteří se “pochlubili” dokonce účastí na sestřelení letu MH17. Mimochodem, jakoukoliv vinu na tomto incidentu Rusko stále odmítá.

Skutečným cílem Ukrajinců bylo následně tyto žoldáky dostat na Ukrajinu, zde je zadržet a poslat před soud, jak uvádí server Meduza. Aby i Rusové viděli, že jejich aktivity nejsou beztrestné. Celkem 33 rekrutovaných žoldáků mělo odletět do Turecka a následně do Venezuely. Cestou by však skončili právě na Ukrajině. Jenže to se nepodařilo, protože Rusko v důsledku koronavirové epidemie zastavilo lety do řady zemí světa. Stále však umožňovalo letět do Běloruska, kam se také žoldáci vypravili. Kůži jim zachránil paradoxně Lukašenko, když je nechal zadržet. Není přitom jasné, kde se stala chyba.

Celá operace ze strany Ukrajiny tak nebyla dotažena do konce. Přestože jde o dílčí úspěch ukrajinských tajných služeb, záležitost vyvolala na zdejší politické scéně skandál. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko totiž tvrdí, že to byl on, kdo dal k akci souhlas, když byl ještě v úřadu. Následně ho ale vystřídal prezident Volodymyr Zelenskyj a Porošenko teď tvrdí, že informace o snaze Ukrajiny zatknout ruské žoldáky unikla od členů jeho kabinetu.

Zelenskyj sice žádal Lukašenka o vydání ruských žoldáků na Ukrajinu, ten to však odmítl a poslal je zpět do Ruska.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments