Takhle draho v Česku už dlouho nebylo, úspory občanů se vypařují. Inflace vyskočila nejvíce za 13 let

Potvrzují se odhady ekonomických analytiků a centrálních bankéřů v tom, že inflace v České republice zdaleka neřekla poslední slovo, ba právě naopak. Nastoupila na růstovou křivku a jen tak ji nemíní opustit. To dokládá i míra zdražování v říjnu, která dosáhly dlouho nevídané hodnoty 5,8 %, jak informoval Český statistický úřad. Jde o meziroční míru inflace, která vyjadřuje, o kolik dráže nakoupíte zboží a služby ve srovnání s loňským rokem.

Lidé přicházejí o úspory

Inflace je jedním z největších problémů dneška, protože občany de facto okrádá o jejich úspory. Mnozí ostatně zdražování, které je způsobeno zejména přebytkem peněz v ekonomice, považují za skrytou daň.

Ačkoliv se lidem po zrušení superhrubé mzdy zvýšily čisté příjmy a důchody neustále stoupají, dochází k paradoxu, že za více peněz si lidé koupí méně. Může za to právě vysoká inflace, kterou v této míře nemůže navyšování mezd dohnat. Pokud navíc zaměstnanci skutečně budou požadovat dorovnávání platů o inflaci, hrozí roztočení inflační spirály, která už se velmi obtížně zastavuje.

Foto: Shutterstock

Zdražuje všechno

Také proto Česká národní banka raději dopředu šlape na brzdu a nebývalým způsobem zvyšuje hlavní úrokovou sazbu. Naposledy se tato dostala na hodnotu 2,75 %. Bankéři však přiznávají, že na inflaci v příštích měsících to vliv mít nebude. Oni cílí na vývoj za rok až za rok a půl.

Inflaci teď ženou vzhůru především rychle rostoucí ceny energií a také nemovitostí, jež jsou ve spotřebním koši vyjádřeny prostřednictvím imputovaného nájemného. Zdražuje ale prakticky vše, od potravin přes služby až po stavební materiály.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments