Tálibán začíná řádit jako za starých časů. Popravuje civilisty, pálí do davů a útočí na ženy

Situace v Afghánistánu je pro pozorovatele zvenčí mimořádně nepřehledná. Ze země přitom prchají cizinci i jejich kontakty, a tak je stále složitější zjišťovat, co se v zemi vlastně skutečně děje.

Samotné radikální hnutí Tálibán oficiálně dává spojencům čas do konce srpna, aby evakuovali nejen sebe, ale i své případné spolupracovníky. Ti se chtějí ze země dostat právě z obav před tím, co by jim radikálové udělali za to, že pomáhali Američanům. V tomto ohledu však Tálibán uklidňuje, že nemá v úmyslu se mstít. Naopak chce vyhlásit amnestii. Z Afghánců tomu však věří málokdo, protože už se pro změnu objevují zprávy o zmlácených či unešených tlumočnících. Jejich rodiny potom dostávají dopisy, ve kterých jim hrozí smrtí.

O situaci v zemi teď podle agentury Reuters promluvila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Ta uvedla, že má věrohodné informace o popravách, které provádí Tálibán a také o cíleném utlačování žen. Tyto incidenty nemusí nutně probíhat v hlavním městě Kábulu, které je přeci jen stále na očích a kam se v těchto dnech přemisťují vrcholní představitelé Tálibánu. Jde především o regiony, které Tálibán dobyl už dříve a kde už nastolil nějakou formu své vlády, jež se odvíjí od vlastního výkladu práva šaría.

Foto: Shutterstock

Tato slova podporuje také zpráva organizace RHIPTO Norwegian Center for Global Analyses, podle které se Tálibán ve skutečnosti neřídí svými sliby. Naopak postupuje od dveří ke dveřím a hledá spolupracovníky spojeneckých armád. “Pokud se mu sami nevydají, Tálibán zadrží, bude stíhat, vyslýchat a trestat jejich rodinné příslušníky,“ uvedl vedoucí centra Christian Nellemann. Tálibánci se přitom nerozpakovali násilně potlačovat demonstrace, které proti jejich nadvládě vznikly. Na různých místech země do davů pálili střelnými zbraněmi a výsledkem je blíže nespecifikovaný počet obětí.

Čtěte také: Afghánistán začíná kolabovat. V zemi nejsou peníze a ceny raketově rostou

Není přitom vyloučeno, že k těmto incidentům dochází i proto, že Tálibán nikdy nebyl centralizovaným hnutím a jeho vedení se jednotlivé “pobočky” dosud nepodařilo zkoordinovat na jednotnou notu. Je vůbec otázkou, zda je něco takového možné, protože jednotliví vůdci mohou mít odlišné představy o tom, jak Islámský emirát Afghánistán vést.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments