Temná vize pro lidstvo. Civilizace je na pokraji zhroucení, tvrdí vědci. Vybrané země ale přežijí

Vědci nemají pro lidstvo zrovna dobré zprávy. Podle nejnovější analýzy širokospektré skupiny expertů se naše civilizace dostala nebezpečně blízko ke svému kolapsu. Důvod? Především obrovská energetická spotřeba a setrvalé poškozování životního prostředí, uvádí britský list The Guardian.

Podle vědců může zánik naší civilizace přijít dříve, než by kdo očekával. Přestože si to lidé v dnešní době odmítají připustit, jejich osud visí doslova na vlásku. Trochu jim to ostatně připomněla pandemie covidu, v rámci které se sice zaskvěla věda, jež extrémně rychle připravila vakcínu, ale riziko možných mutací nám ještě neumožňuje říct, že jsme krizi definitivně zvládli.

Aktuální studie vychází z toho, že kolaps civilizace tak, jak ji známe dnes, je nevyhnutelný. Přesto ale sestavili seznam zemí, které mají největší šanci ho přežít, protože vůči němu mají největší odolnost. Tu hodnotí podle toho, jak dokáží pěstovat potřebné potraviny pro své obyvatelstvo, chránit své hranice před masovou migrací a zároveň udržet kritickou energetickou soustavu v chodu.

Pokud se snad domníváte, že z tohoto hlediska by na tom Česká republika mohla být dobře, bohužel vás nepotěšíme. Vědcům vyšlo, že největší naděje na pokračování života mají lidé na Novém Zélandu, Islandu, ve Velké Británii, Tasmánii a Irsku.

Nový Zéland se na špici tohoto žebříčku neobjevuje jen tak. Jeho výhody už před časem objevili nejbohatší lidé z celého světa, kteří na tomto malebném kusu země začali budovat bunkry, ve kterých chtějí přežít to nejhorší.

Podle výzkumu je Nový Zéland skutečně zemí, která by případnou apokalypsu přežila nejlépe ze všech. Může se totiž spolehnout na zdroje geotermální a vodní energie. Zároveň disponuje obřími lány k zemědělské činnosti, má nízkou hustotu zalidnění a migranti se sem jen tak nedostanou.

Oproti tomu vědce poněkud překvapila skutečnost, jak vysoko se dostala Velká Británie. Ta je totiž v mnoha ohledech závislá na externích dodavatelích, ale na druhou stranu velmi rychle modernizuje svou ekonomiku a její ostrovní charakter ji už několikrát pomohl zvládat největší krize.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments