Z nové prognózy NASA jde hrůza. Za pár let hrozí Zemi katastrofální povodně

Vědci z organizace NASA se zaměřili na to, jakým způsobem může kolísání oběžné dráhy Měsíce způsobit ničivé záplavy, a to už za pár let, konkrétně v roce 2030. Podle výkladu expertů to bude znamenat, že místa, která už se v současné době občas potýkají s povodněmi, s nimi budou muset zápasit i několikrát měsíčně. Přelomový článek byl zveřejněn v časopise Nature Climate Change.

Podle výzkumu jde především o přímořská města všude po světě, která již v dohledné době budou zažívat silné povodně. Hrozí devastující důsledky pro lidi, kteří žijí na pobřeží.

Jde o efekt, který se akumuluje v průběhu času. Jakmile k povodni dojde třeba desetkrát nebo patnáctkrát měsíčně, firmy budou muset ukončit svůj provoz, lidé přijdou o práci, protože se nebudou mít kde nechat zaměstnat. Prosakující kanály pak budou představovat problém pro veřejné zdraví,” uvedl vedoucí autor studie Phil Thompson.

Studie upozorňuje na skutečnost, že zvyšování hladin moře spojené se změnou klimatu už teď způsobuje vážné problémy. Do toho se ještě může přidat stoupající hladina moře spojená s kolísáním Měsíce na jeho oběžné dráze. To už vědci několikrát pozorovali a obávají se, že k tomuto jevu bude docházet se stále větší intenzitou.

Povodně v Německu před pár týdny vyděsily svou intenzitou. / Foto: Shutterstock

Kolísání Měsíce může podle NASA zesílit či potlačit příliv a odliv v závislosti na tom, kde se nachází ve svém cyklu. Část měsíčního cyklu, která posiluje příliv, se odehrává právě teď, přičemž další má přijít v polovině roku 2030. Vědci se obávají toho, že posílený příliv a odliv způsobí katastrofu v podobě rychlých záplav na celém pobřeží USA. Záplavy se tak z regionálního problému změní v celostátní patálii. To samé zřejmě potká také řadu dalších států.

Nejsou to zrovna pozitivní zprávy, ale výzkum nabízí také konstruktivní způsoby, jak se na celou věc připravit. “Pochopení, že všechny události jsou seskupené v konkrétním měsíci nebo že v druhé polovině roku budou horší povodně než v první, je velmi důležité,” uvádí spoluautor studie, Ben Hamlington z NASA.

Od roku 1180 průměrná hladina moří na celé planetě stoupla o 20 až 23 centimetrů. Přibližně třetina tohoto nárůstu se odehrála v posledních 25 letech. Předpokládá se, že hladina moří v následující dekádě stoupne ještě výrazněji.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments