Teplá voda jen třikrát denně. A navíc bude studenější

Současná doba si žádá velkých úspor. Jde o nejspolehlivější řešení problému jménem vysoké ceny energií. Spotřebu, kterou nemáte, jednoduše nemusíte platit. Nejlépe se to pochopitelně provádí na úrovni jednotlivce, který se rozhodne šetřit. Může si snížit teplotu vytápění, případně ohřevu teplé vody, ale také třeba nainstalovat solární panely na střechu.

Úspory ve společenství

O něco hůře už jsou na tom bytová družstva nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ). Tam je třeba určité shody, která je často velmi obtížná. Každý má totiž jiný pohled na věc a odlišné potřeby. Někdo si nutnost šetření uvědomuje více, jiný méně.

Jsou tu ale už první případy SVJ a družstev, které se do významných úspor pustily. Některá společenství už si například sáhla na distribuci teplé vody. Tam je totiž úspora velmi snadno dosažitelná, aniž by to mělo kdovíjak dramatické dopady. Jen se lidé musí smířit s tím, že teplá voda nebude k dispozici po celý den, ale pouze v určité časy. Navíc také poteče o něco studenější, protože jednou z úspor je snížení teploty v zásobníku. Obvykle to ale znamená pouze to, že nebude tak vařící.

Foto: Freepik

Omezené časy

Teplá voda je například v jednom severočeském společenství vlastníků k dispozici pouze od 6:00 do 9:00, v poledne od 12:30 do 13:30 a večer od 18:30 do 22:00. Počítá se přitom s tím, že voda vydrží teplá ještě přibližně půl hodiny poté, než v zásobníku vychladne.

Nejde přitom o žádnou velkou novinku. Podobná opatření zavedla už některá družstva v Německu před několika měsíci. Je otázkou, zda se tento přístup v České republice na dobrovolné bázi ve větší míře rozšíří. Zastropování cen energií totiž tlak na úspory poněkud snižuje. Není však vyloučeno, že nějaká obdoba bude zařazena mezi povinná opatření.

Foto: Shutterstock, zdroj: Metro

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments