Tesco vyhodilo ze sortimentu české papriky. Lidé se bouří, řetězec tvrdí, že byly shnilé

České papriky už si v obchodech řetězce Tesco nekoupíte. Byly totiž vylistovány s tím, že je nahradí konkurence ze zahraničí. To se však nelíbí Agrární komoře České republiky, která si na postup řetězce nahlas stěžuje.

Obchodní řetězec Tesco Česko vylistoval (vyřadil z prodeje) nejmenovaný zelinářský podnik z jižní Moravy, který pěstuje papriky. Zdůvodnil to tím, že raději dá přednost dovozu ze zahraničí,” uvedla agrární komora na svém facebookovém profilu.

Přestože se čeští zemědělci snaží s Tescem vyjednávat, mají pocit, že ze strany tohoto obchodu panuje vůči českému zboží averze. “A když už ano, tak české dodavatele „sedřou z kůže“. Chtějí co nejlevněji nakoupit a co nejdráže prodat. Z lásky k Česku,” uvádí agrární komora s odkazem na líbivý reklamní slogan Tesca, který odkazuje na to, že by v obchodech tohoto řetězce mělo být k mání české zboží.

Pod příspěvkem se sešly stovky nesouhlasných reakcí ze strany českých zákazníků.

Já vám to povím takto, co se vyřadí v Německu tak to pošlou sem. Jako nejvyšší jakost. A my to nakoupime šťastný, že tady to za komunistů nebylo. To si všichni přáli ne,” uvedla Jaroslava Mičudová.

A furt mají málo! My chceme kvalitní ovoce a zeleninu za své peníze. Dříve jsme kupovali v obchodech české, slovenské a maďarské a byly kvalitní. Teď ty vyhoněné šmejdy ze skleníku z Holandska a Španělska,” nebere si servítky Michell Dolina.

Řetězec Tesco však s obviněním nesouhlasí. Podle něj s českými partnery vyjednává a zboží od nich odebírá. V tomto případě mělo však jít o nedostatečnou kvalitu. “Důvodem přerušení odběrů byla zhoršující se kvalita a zvýšený výskyt hniloby. Po opakovaných stížnostech našich obchodů jsme se rozhodli přerušit tento odběr,” uvedl mluvčí Tesca Václav Koukolíček pro server TN.cz.

S tím však pro změnu nesouhlasí zemědělský podnik, kterému byla zrušena smlouva. Podle něj Tesco nevzneslo žádné námitky ke kvalitě a pouze mu bylo oznámeno, že objednávky skončí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 názorů k článku “Tesco vyhodilo ze sortimentu české papriky. Lidé se bouří, řetězec tvrdí, že byly shnilé

  1. “z lásky k Česku” je slogan Kauflandu, nikoliv Tesca…. Co se týká paprik a jejich původu myslím, že je to věc řetězce a následně pak zákazníků jestli si je koupí. Jestli ano tak je Tesco bude dál prodávat.

  2. kristovy rány někdo zase objevil ameriku vždyt v evropě se tím už nikdo netají že jsme lidi nižšího statusu z východu takže nepotřebujeme kvalitu a největší sranda je to že ty demokratické strany piráti ods top starostové lidovcí socani nad tím ještě jásají no v podstatě to schvalují i jejich voliči

    1. Berete na to něco? Nebo je to neléčitelné? Vyplodit větší nesmysl snad už ani nejde. Příjemný den a pozor na žilky.

    2. Kupodivu největší šmakulády tady vyrábí Agrofert v držení jednoho estébáckého udavače-nemajitele.

  3. Po pravdě, já se vždy koukám na to, odkud zboží je. Co se ostatního (ne zeleniny) týká, tak nikdy nekoupím zboží z Polska, ať jsou to salámy, vajíčka, sušenky, prostě nic, dokonce jsem přešel i na jinou zubní pastu, protože Colgate je sem dovážená pouze z Polska.
    Co se zeleniny týká, tak pro mě je česká zelenina jasnou volbou. Je chutná, dozrálá a především, je domácí. To, že Tesco neumí skladovat a hnije jim to, není problém dodavatele. Jelikož z ČR chodí zelenina “hotová”, tak to pro Tesco má za následek větší náklady na její uskladnění a složitější (častější) logistiku. Když přiveze papriky z Holandska, či Španělska, tak tyto nejsou tak chutné, protože dozrávají (chytají barvu) ještě během přepravy. Sklízí se nehotové a tím pádem nemají takovou chuť, jakou by měly mít. Ale jsou levnější, byť se sem vozí přes půl Evropy a to jen díky pokrouceným dotacím EU. Ano, chodím do Tesca nakupovat, ovšem když neseženu to, co chci, nejsem líný zastavit se i v jiném obchodě. Pakliže tyto řetězce nebudou mít to, co potřebuji, nebudu tam chodit. Mou prioritou jsou však naši domácí prodejci a nevadí mi, utratit za zeleninu, či jakékoli jiné, české zboží o nějakou tu korunu víc, protože vím, že pomůžu jak jim, tak i mojí zemi. Pokud to tedy pak někdo nerozkrade na dotacích. Volím malé a střední firmy, žádný holding u mě neuspěje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *