Této zemi po volbách vážně hrozí nejhorší možná vláda. Národ bude muset vyjít do ulic. Komentář Tomáše Mrkvičky

Naděje na změnu pro tuto zemi pomalu, ale jistě pohasíná. Tedy alespoň, pokud budeme věřit průzkumům volebních preferencí a nebudeme se utěšovat tím, že jsou stejně podplacené. Průzkumy pochopitelně nejsou všeříkající a je třeba počítat s určitou statistickou chybou, případně nedostatky v metodice měření. Mnohem více vypovídající jsou však trendy, které jsou bohužel jednoznačné.

Koalice Pirátů a Starostů ztratila svůj vysoký náskok z jarních měsíců a následně bohužel i dynamiku. Dnes je pravděpodobně citelně pod dvaceti procenty volebních preferencí. Koalice Spolu sice nějakou dobu vykazovala slibný růst, ten se však zastavil a nezdá se, že její lídři dokáží dát ještě onen potřebný impuls ve finále.

A pak je tu naopak Hnutí ANO, které si v posledních měsících užívá až zázračného růstu. Marketingová mašina Andreje Babiše jede na plné obrátky a sám premiér využívá skutečnosti, že proti sobě má nevýrazného Petra Fialu a přeci jen trochu zvláštního (vizuálně) Ivana Bartoše. Je to paradox, ale je právě Babiš v tento moment působí jako jediný politik toho střihu, který má značná část české společnosti ráda.

Nějakou dobu se mohla opozice a s ní souznící část veřejnosti utěšovat tím, že Babiš si klidně volby vyhrát může, ale že vládu stejně nesestaví. Ono utěšování a představa takřka jisté koalice PirStanu a Spolu nakonec možná způsobila to, že politici těchto stran zaspali. Naopak Babiš se pustil do hry o všechno. V jeho případě doslova, protože v politice mu už nejde jen o krytí jeho ekonomických zájmů, ale také zajištění takových pák, aby neskončil za mřížemi. I proto je z jeho strany vidět až extrémní aktivita.

Pokud by Andrej Babiš volby vyhrál s nějakými 23 %, měl by skutečně problém vládu sestavit a pravděpodobně by se poroučel do opozice. Jenže Hnutí ANO teď v průzkumech dostává kolem 30 %, a to už je jiná písnička.

Obzvlášť, když do ní zahrnete noty o SPD. Strana Tomio Okamury si drží stabilní preference kolem 11 % a není vyloučeno, že ještě nějaké voliče zmobilizuje. Její představitelé, stejně jako zástupci Hnutí ANO, už se vyjádřili, že koalice těchto dvou stran není vůbec vyloučená.

Naopak, v této chvíli je to nejpravděpodobnější koalice ze všech. Tedy, budeme-li brát vážně výroky zástupců PirStanu a Spolu, že s Andrejem Babišem do vlády nikdy nepůjdou. Jenže pokud nesestaví vládu spolu, potom má Babiš jedinou šanci: SPD. Vládu pak v případě potřeby může doplnit některou z malých stran, z nichž alespoň jedna se do Poslanecké sněmovny nejspíš dostane. Jde o ČSSD, KSČM a Přísahu.

Výsledkem by byla vláda, která byla ještě před čtyřmi lety nepředstavitelná. Už tehdy Andrej Babiš s SPD koketoval, ale část jeho strany se mu vzepřela. Jenže tito zásadovější jedinci, jako například Robert Pelikán nebo Martin Stropnický, už jsou dávno pryč a ANO je dnes mnohem loajálnější ke svému šéfovi než kdy dříve. Dnes už spolupráci s SPD nikdo ani nerozporuje.

Šlo by o vládu, které by předsedal člověk s obrovským střetem zájmu a v permanentním konfliktu s Evropskou unií. Navíc člověk, který má na krku kauzu Čapí hnízdo, jež by po výpovědi jeho syna měla skončit u soudu. Jeho zástupcem by byl člověk, který požaduje, aby Česká republika vystoupila z Evropské unie. Svorně by jim byl ukraden stav státní kasy a nadále by si vesele kupovali voliče rozdáváním, na které stát nemá peníze.

Byl by to skutečně smutný výsledek voleb, které měly přinést změnu k lepšímu. Nakonec by přinesly změnu k horšímu, jakkoliv to bylo jen těžko představitelné. Vláda ANO a SPD by jednoznačně budila vášně a přibližně pro polovinu občanů by byla zcela nepřijatelná.

V takové chvíli by bylo na místě, aby se občanská společnost opět sjednotila a vyrazila do ulic. Možná by tak zabránila nejhoršímu a třeba ODS by svolila k tomu, že SPD ve vládě vystřídá.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
298 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments