To nejhorší Českou republiku teprve čeká. Prymula prozradil, kdy a jak k tomu dojde

Ministr zdravotnictví Roman Prymula musel při poslaneckých interpelacích s pravdou ven a odhalil, kdy podle interních výpočtů, které má vláda k dispozici, dospěje zdravotnický systém do nejkrizovějšího bodu.

Stát by se tak mělo přibližně za tři týdny. Největší nápor na nemocnice se totiž očekává kolem 10. listopadu. Tehdy se bude limitně testovat i významně navýšená kapacita lůžek a především sil samotných zdravotníků, kterých každým dnem kvůli nákaze koronavirem ubývá po stovkách.

Trojnásobné kapacity lůžek

Předpokládáme, že největší nápor na náš zdravotní systém bude někdy kolem 10. listopadu. Potom jsme schopni ty pacienty, kteří by vyžadovali delší délku hospitalizace, převézt do stávajících kamenných zařízení,” uvedl Roman Prymula na interpelaci poslance Petra Gazdíka ze Starostů a nezávislých.

Aktuálně leží v nemocnicích přibližně 4500 pacientů s koronavirem, přičemž v příštích několika dnech se očekává nárůst po pětistovkách. Už 24. října bychom se podle výpočtů biologa Jaroslava Flegra měli dostat na 6000 hospitalizovaných. To byla také původně dimenzovaná kapacita zdravotnických zařízení pro covidové pacienty. Systém počítal s 1000 lůžek intenzivní péče a 5000 standardními lůžky. Jak zoufale málo to bylo, se ukazuje už nyní.

Miliardář chce za měsíc nemocnice v Letňanech desítky milionů

Počty lůžek tak ministerstvo zdravotnictví nechalo významně navýšit, byť se tak děje nouzovými opatřeními na úkor ostatní péče a také její kvality. Nyní by tak mělo být k dispozici 15 500 lůžek, a to včetně polní nemocnice v Letňanech. Podle Prymuly to bude stačit, odborníci si tím už tak jistí nejsou.

Podle ministra zdravotnictví byly Letňany pro polní nemocnici vybrány jako nejvhodnější místo. “Plocha 16.000 metrů čtverečních garantuje to, že se tam skutečně nemocnice vejde v plném rozsahu,” uvedl Prymula, byť připustil, že 26 milionů korun, které za pronájem plochy žádá jejich majitel, miliardář Pavel Sehnal, je dosti vysoká. Sehnalův majetek činí podle magazínu Forbes 3,6 miliard korun, a přesto se nezachoval jako řada dalších kolegů z žebříčku miliardářů, kteří pomohli i materiálně, a naopak chce situace využít jednoznačně ve svůj prospěch.

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments