Tohle je chlouba ruské armády. Letadlová loď Admirál Kuzněcov už se neudrží ani na hladině

Admirál Kuzněcov – letadlová loď, která měla být chloubou ruské armády, se v posledních letech rozpadá a spíše než respekt vzbuzuje pochyby o tom, v jakém stavu ruská vojenská technika doopravdy je.

Admirál Kuzněcov

Těžký letadlový křižník byl s velkou slávou spuštěn na vodu už v roce 1985. Od té doby si však moc slávy neužil. Poprvé byl totiž reálně využit až v letech 2016 a 2017. Přesto šlo o chloubu ruských námořních sil a ruské armády obecně. Své jméno získala tato letadlová loď po Hrdinovi Sovětského svazu admirálu Nikolaji Kuzněcovovi, který působil v čele sovětského námořnictva za druhé světové války a také později v 50. letech.

2018 – rok, kdy se ukázaly potíže

Admirál Kuzněcov však už byl ve špatném technickém stavu před svým nasazením v letech 2016-17. Díky tomu, že loď byla v docích, se to však Rusům dařilo utajit. Po jejím použití v syrském konfliktu, však už nešlo závažné potíže dál tutlat.

Křižník měl projít generální opravou a také se dočkat modernizace, kterou vzhledem ke svému stáří a rychlému vývoji moderní vojenské techniky, rozhodně potřeboval.

Problémy, problémy a zase problémy

Už ve zmíněném roce 2018 byla na stole otázka, jestli je oprava a následné další vojenské využití této lodi vůbec reálné. Poškození byla rozsáhlá a opravy by rozhodně stály tolik peněz, že by se téměř jistě nevyplatily (pro Rusy je však Admirál Kuzněcov zásadní ze symbolického hlediska, proto šla možná finanční stránka stranou).

Pak však následovaly další potíže. V roce 2018 Rusové přišli o jediný plovoucí dok, který mohli k opravám letadlové lodi využít. O rok později Admirála Kuzněcova zasáhl rozsáhlý požár, který lodi zasadil zřejmě poslední ránu.

Další požár

Ruská federace však oficiálně dál tvrdila, že loď opravuje a že se chystá její znovuuvedení do služby. Věřil tomu už jen málokdo. Tím méně, když se na konci roku 2022 na lodi rozšířil další požár. Zkrátka se zdá, že Admirál Kuzněcov, aniž by ruské armádě někdy posloužil, skončí ve šrotu nebo potopený na mořském dně.

Foto: Shutterstock, zdroj: PopularMechanics, Navalnews, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments