Tohle mají být ty kontroly v nouzovém stavu? Policie si na davy lidí bez roušek na náplavce posvítila až večer

Češi se s příchodem jarního počasí začali chovat jakoby koronavirus zmizel a už neplatila prakticky žádná shromáždění. Jenže tak tomu není. Nemocnice jsou stále přeplněné, byl prodloužen nouzový stav a z opatření vláda neslevila ani o píď. Naopak, ministr vnitra Jan Hamáček sliboval přísnější kontroly, které mají zabezpečit, aby byla nařízení dodržována a mohla tak fungovat.

Realita vypadá ale trochu jinak. Včera byly sociální sítě doslova plné fotografií davů lidí z náplavky, kteří navíc v drtivé většině případů neměli nasazené respirátory. Navíc konzumovali alkoholické nápoje, které jim prodali v místních podnicích. Nic z toho není dovoleno.

Situaci na náplavce monitorovalo také několik novinářů, podle kterých zde nebylo ani památky po policii. Mezi nimi například Jiří Štefl z Radiožurnálu. Ten na sociálních sítích zveřejnil několik příspěvků, ve kterých stav dění popisoval a následně vyzval Jana Hamáčka a policii k akci, která však nepřicházela.

“Policie dorazila na náplavku. Večer. Fakt mě mrzí, kolik nenávistných komentářů se dnes objevilo pod mým příspěvkem, který upozorňuje na davy lidí na náplavce. Běžte ven, nic proti nemám, ale dodržujte aspoň nošení roušek a nepijte alkohol na veřejnosti – viz koš na fotce,” uvedl Jiří Štefl.

Policie přitom do médií neustále vysílá informace o tom, jak zesílila hlídka a provádí kontroly. Co si ale myslet ve chvíli, kdy nedokáže dlouhé hodiny pokrýt jedno z nejfrekventovanějších míst v Praze?

Pravdou je, že se v první řadě vyznamenali ti, kteří vyrazili ven porušovat vládní opatření. Jenže takových bude jen přibývat, pokud policie nebude konat. Mnozí opatření stále dodržují a sedí naštvaně doma. Ne proto, že by se covidu báli, ale proto, že chtějí, aby už bylo po něm a k běžnému životu se mohli vrátit všichni. Když ale uvidí, že to nikam nevede a porušování není nijak postihováno, začnou se ho dopouštět i oni.

Opravdu to začíná vypadat, že nouzový stav máme jen proto, aby Jan Hamáček a spol. mohli nadále provádět obchody bez výběrových řízení. Ministerstvo vnitra dosud nebylo schopno zajistit, aby policie vykonávala skutečnou kontrolu dodržování platných protiepidemických opatření.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments