Třetí vlna epidemie přijde v lednu, říká Flegr. Největší malér ale bude těsně po Vánocích

Česká republika míří opět do velmi složitého období. Bohužel na základě zkušeností z druhé vlny už trochu víme, co nás čeká a že to nebude vůbec jednoduché. Třetí vlna pak může být ještě silnější než to, co jsme dosud viděli. Do karet jí totiž hraje vyšší základna, ze které startovala a také chladné zimní počasí. O přicházejících těžkostech je přesvědčený také evoluční biolog Jaroslav Flegr.

O Vánocích opět trochu přituhne, budeme muset přitáhnout šrouby. Hlavní malér ale přijde až po Vánocích. Záleží také na teplotě, pokud bude tři až čtyři dny kolem nuly, ta současná opatření zabírat nebudou. V lednu vypukne třetí vlna,” řekl Flegr pro CNN Prima News.

PES si hraje s čísly, ale už o ničem nevypovídá

Protiepidemický systém PES doznal v posledních dnech velkých změn a v současné době z něj vycházejí hned dva modely pro šíření nákazy. Ten první je standardní a vychází pouze ze spolehlivých PCR testů. Podle něj už je pět krajů v pátém, tedy nejhorším stupni a další do něj postupně míří. Oproti tomu druhý model počítá i s antigenními testy, které však vykazují často falešnou negativitu. Podle něj je v pátém stupni pouze jeden kraj.

Právě tato čísla kritizuje i Jaroslav Flegr. “Je to hra s čísly. Na počtu hospitalizovaných vidíme, že situace se zhoršuje. Zároveň na jiném stupni vidíme, jak se zlepšila. Evidentně je to teď chybné, takže jsme se měli držet starého systému PES, nebo vzít toho nového, ale změnit podle něj opatření,” říká Flegr. Podle něj nemá cenu si lhát do kapsy a je třeba lidem jasně říct, že epidemii zastaví pouze to, když zůstanou doma.

Podle parazitologa vláda opět pochybila především v tom, že rozvolnila opatření příliš brzy, a to v době, kdy pro to nebyl vůbec žádný prostor. Jaroslav Flegr říká, že se děti neměly vracet do škol a restaurace měly zůstat zavřené. To, že se tak nestalo, považuje za politický a ekonomický kalkul politiků, který navíc ke všemu nevyšel.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments