Trh M&A ve střední Evropě už vykazuje silný růst

Podle zprávy CEE Export Report vypracované společností FORDATA, předním poskytovatelem virtuálních datových prostor v regionu, je první čtvrtletí roku 2021 odborníky na fúze a akvizice hodnoceno pozitivně. Počet transakcí rostl, zatímco investiční sentiment odráží mnohem větší stabilitu ve srovnání se stejným obdobím roku 2020.

Jak je popsáno ve zprávě, ačkoli má COVID-19 stále vliv na proces obchodování a formuje trh, neděje se tak v rozsahu pozorovaném v loňském roce a současné oživení místních ekonomik vede k novým investicím. Velké společnosti a fondy mají velké množství prostředků, které mohou použít, zatímco digitalizace a optimalizace prakticky všech průmyslových odvětví vede k novým akvizičním a restrukturalizačním procesům. Po zprávě bude 28. dubna následovat webinář, ke kterému se můžete připojit zde.

Na základě údajů o trhu ukazuje první čtvrtletí roku 2021 meziroční nárůst počtu uzavřených obchodů nejen ve střední a východní Evropě, ale na všech hlavních trzích. To se děje navzdory významným omezením celé  ekonomiky a společnosti. Činnost trhu je tažena odvětvími, která nebyla krizí COVID-19 těžce zasažena. Prodejci a kupující byli loni nejprve opatrní, protože nejistota byla extrémně vysoká. Jakmile centrální banky a vlády začaly poskytovat obrovskou finanční podporu, otevíral se do té doby zmrazený trh. Poté se všichni postupně učili, jak provést transakci bez fyzických schůzek a kontrol. Výsledkem je nyní silné obchodování a velmi pozitivní výhled na celý rok 2021,“ komentuje vývoj Michal Tesař, uvedený ve zprávě.

Jelikož český trh fúzí a akvizic v loňském roce zaznamenal pokles počtu transakcí o 20 %, může být podle expertů nyní na cestě k překročení výsledku z roku 2019. Přestože v Polsku byl počet transakcí v roce 2020 meziročně vyšší, v prvním čtvrtletí letošního roku již došlo k rekordnímu počtu 76 obchodů. V celém regionu střední a východní Evropy jsou v současnosti nejatraktivnějšími akvizičními cíli společnosti v TMT, zdravotnictví, výrobě a službách.

Alicja Kukla-Kowalska, vedoucí prodeje EMEA ve společnosti FORDATA, uvádí ve svém komentáři k polským M&A: „IT společnosti prakticky neopouštějí vrchol pódií nejvíce akvírovaných subjektů, což by se v nejbližší budoucnosti nemělo změnit.

Fondy PE/VC, které se probudily koncem roku 2020, stále hledají své investiční příležitosti, a to i přes vyšší ocenění společností a nejistotu v nejcitlivějších sektorech ekonomiky. Jejich podíl na straně kupujících by proto měl být v příštích obdobích významný,“ dodává Kukla-Kowalska.

Mezi nejvýznamnější trendy pozorované na trhu fúzí a akvizic ve střední a východní Evropě, jak zdůrazňuje zpráva, patří posilování dodavatelských řetězců a online prezentace společností, což se projevuje růstem sektoru  e-commerce; oživením přeshraničního obchodu a silnější přizpůsobení se obchodování na dálku.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments