Turecká Kappadokie ukrývá komplexy podzemních měst. Zachraňovaly celé civilizace

Jestliže jste ještě neměli možnost navštívit tureckou oblast Kappadokie neboli zemi krásných koní, měli byste to rychle změnit. Kappadokie je místem, které ukrývá tisíce skalních obydlí, malých kostelíků, obrovskou síť labyrintů a v neposlední řadě nádherné přírodní scenérie.

Město Kayseri

Do středověku vás vtáhne méně známé městečko Kayseri svými historickými památkami, které se datují až do 13. století. Dominantou města je seldžucký komplex Hunat Hatun, hrobky Döner a v pozadí města vyhaslá sopka Erciyes. Právě ta je strůjcem celé Kappadokie, díky její sopečné činnosti tak vznikly proslulé skalní komíny.

Göreme láká na nebeskou podívanou

Město Göreme je vyhlášené pro své lety horkovzdušnými balóny. Pohled na ně si užijete zejména v brzkých ranních hodinách, kdy na obloze můžete vidět barevnou podívanou těchto balónů. Kromě této atrakce město láká také na návštěvu skalního města, údolí Mečů, Lásky, Bílé, Růžové nebo Červené údolí. Kappadokie je tak domovem tisíce kostelů a kapliček, jež byly vytesány do skal.

Sloupový kostel v Červeném údolí

Pro dokonalý zážitek rozhodně zamiřte do Sloupového kostela, který se nachází v Červeném údolí. Návštěvou tohoto místa objevíte prastarou architekturu kostela, která se datuje až k roku 1000. Strop kostela je podepřen čtyřmi kamennými sloupy, které jsou vysoké až 8,5 metru.

Foto: Shutterstock

Podzemní města

Kappadokie nabízí neskutečné přírodní scenérie, které obdivuje snad každý návštěvník. Ovšem skýtá i zajímavosti pod povrchem, jako jsou komplexy podzemních měst, respektive labyrinty nacházející se několik desítek metrů pod zemí. Tyto labyrinty vznikaly v 7. a 8. století jako místo, které sloužilo coby úkryt křesťanům před arabskými nájezdníky.

Hvězdné války versus tradiční keramika

Kromě výše zmiňovaného byste měli navštívit malou vesničku Çavuşin, která skrývá ruiny skalního hradu. Nedaleká vesnička zase nabízí panoramata, díky nimž se budete cítit jako na planetě Anakina Skywalkera. V obchůdku Sentez Hali ve městě Avanos si můžete zakoupit pletené koberce nebo keramické, ručně vyrobené předměty. Ty jsou zajímavé díky hlíně, na kterou si hrnčíři chodí do řeky Kızılırmak.

Vydáte se sem také?

Foto: Shutterstock, zdroj: Farawayworlds

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments