Ukrajinci vymysleli ničivou minometnou munici. Vyrábět by se mohla v Česku

Česká republika podporuje Ukrajinu zbrojními dodávkami již od samotného počátku války. Ovšem zásoby se tenčí a dodávky pro Ukrajinu se pomalu blíží ke konci. Jako nový druh pomoci Ukrajině se Česká republika nabízí s možností výroby minometů.

Podceňované minomety patří mezi velmi účinné zbraně

Minomety jsou nejen na ukrajinském bojišti velmi podceňovanou zbraní. Ačkoliv jejich dostřel je mnohem menší než dostřel děl, dokážou proniknout tam, kam se děla nedostanou. Kromě toho mají také funkci, kdy se střepiny roztříští do stran, což poskytuje podporu vojenským jednotkám. Tohoto faktu jsou si Ukrajinci vědomi, a proto přišli s nápadem vlastní nové munice, ta by se mohla začít vyrábět v České republice.

Těžké minomety jsou často pro nepřítelem překvapením

Ukrajinci na bojišti používají munici s projektily, které jsou určené do těžkých minometů ráže 120 milimetrů. Těžké minomety patří mezi zbraně s dostřelem kolem 7 – 8 kilometrů, díky speciální munici mohou mít o mnoho větší dostřel. Pro nekrytou pěchotu jsou to zbraně, které ji dokážou zlikvidovat až 50 – 60 metrů od centra exploze, a to díky střepinám, které se mohou roztříštit až do vzdálenosti 250 metrů, často se jim nevyhnou ani pancéřovaná vozidla.

Foto: Shutterstock

Do minometů je k dispozici mnohem více smrtelnější munice

Ukrajinská firma Ukroboronprom začala s výrobou minometové munice pro středně těžké minomety ráže 82 milimetrů. Celou svou výrobu přesunula do zahraničí, a jak bylo zmíněno již na začátku článku, Česká republika je jedním z kandidátů. Oproti těžkým minometům jsou středně těžké minomety mnohem lépe připravitelnější. Jejich dostřel má 4,5 km a více. Nové munice od firmy Ukroboronprom jsou však mnohem nebezpečnější, rozlet množství střepin je až 2,5krát větší a nebezpečí hrozí 15 metrů i více od centra výbuchu.

Foto: Shutterstock, zdroj: BulgarianMilitary, UkrInform

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments