Ukrajinci zlikvidovali zakázaný termobarický raketomet TOS-1. Jeho výbuch vypadal prazvláštně

Už na začátku války se začalo spekulovat, zda Rusové používají jednu z nejobávanějších zbraní, termobarický raketomet TOS-1 (nebo jeho vylepšená verze TOS-1A). Pravda se skutečně potvrdila, což dokazuje také zničení tohoto raketometu ukrajinskou armádou.

Co je TOS-1?

Termobarický raketomet TOS-1 patří mezi nejúčinnější a nejobávanější zbraně ještě dávného Sovětského svazu. Díky své konstrukci a termobarickým hlavicím tato zbraň cílí i na vojáky, kteří jsou ve svých úkrytech před jinými zbraněmi „v bezpečí“. 

Plamenomety vystřídaly raketomety

Předchůdcem termobarických raketometů byly plamenomety, ovšem ty svým dosahem neuspokojily přání armády, která chtěla něco víc, zlikvidovat vše živé v rozsáhlém okolí. Principem je extrémně hořlavá směs nacházející se v hlavicích. Tuto směs hlavice rozptýlí do obávaného aerosolového oblaku a následně ji zapálí. Velký výbuch také doprovází extrémně silný podtlak, který roztrhá člověka na kusy. Velkým plusem, pro nepřítele mínusem, je fakt, že před touto zbraní se člověk neschová.

Ačkoliv je raketomet TOS-1 nejsilnější zbraní na ukrajinském bojišti, její dosah je poměrně malý, a to maximálně 5 kilometrů. Ovšem jeho vylepšená verze se může pyšnit dosahem až 10 kilometrů. Rozdíl mezi těmito raketomety je také v počtu střel, TOS-1 je vybaven odpalovačem na 30 střel, TOS-1A na 24 raket ráže 220 milimetrů. 

Ruská armáda porušuje pravidla

Rusové pro své vítězství udělají doslova cokoliv, dokonce poruší pravidlo, které zakazuje používat tento typ zbraní v zastavěné oblasti, jedná se o válečný zločin. A právě i z tohoto důvodu je raketomet TOS v předním hledáčku ukrajinské armády, kteří jednu tuto zbraň zlikvidovali u města Vuhledar.

Záběry jasně dokázaly, jakou sílu raketomet TOS-1 má a co se přesně při akci děje – raketomet zachvátil vysoký plamen, který odstartoval výbuch raket. Je jasné, že v jeho okolí neměl nikdo šanci přežít.

Foto: Shutterstock, zdroj: Newsweek, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments