Úřady si jdou posvítit na oblíbenou činnost Čechů. Padat budou velké pokuty i zpětně, připravte se na to

Stát neustále hledá nové zdroje příjmů, přičemž obvykle naráží na to, že jediným, od koho může peníze získávat, jsou jeho občané. Už teď tu máme velmi rozbujelý daňový systém, přičemž v posledních letech pozorujeme stále vehementnější snahu o vymáhání i té poslední koruny, která státu náleží, ale možná mu v rámci nějaké té šedé zóny tak úplně nepřitekla.

Dosud to byla šedá zóna

Jednou věcí je totiž daňová optimalizace, která je při správném provedení naprosto legální. Druhou potom sázka na to, že někdo daň prostě nezaplatí, jelikož se domnívá, že stát se o jeho příjmu nikdy nedozví, a tak po něm nic chtít nebude.

Typickou ukázkou tohoto fenoménu byly nejrůznější transakce, které se významně rozmohly v rámci prodeje na internetu. K dispozici dnes máme velké množství internetových tržišť, kde může prodávat kdokoliv cokoliv, ať už je to bazarové či nové zboží. Platí přitom, že donedávna nikdo tyto příjmy příliš nedanil, jelikož nepředpokládal, že se o tom finanční úřad dozví, obzvlášť když transakce proběhla třeba v hotovosti.

Jenže toto už od loňského roku neplatí, a tak byste si měli dávat při vyplňování daňového přiznání skutečně dobrý pozor na to, co přiznáte a co ne. Pochopitelně byste měli přiznat všechno, a to dnes i pod tím důvodem, že stát už o tom dost pravděpodobně ví.

Kdy už si dát pozor

Od roku 2023 mají totiž internetové platformy, jako jsou právě tržiště, povinnost hlásit finančnímu úřadu v České republice transakce, které se na nich odehrají. Možná se teď leknete, že jste někde nepřiznali, že jste prodali třeba oblečení po dětech. Za to vás pravděpodobně nikdo stíhat nebude, jelikož tyto platformy budou hlásit transakce od určité hranice. Ta není úplně veřejně známá, avšak spekuluje se o nějakých 50 tisících korunách za osobu a rok. Důležitá je rovněž pravidelnost činnosti. Pakliže to budete v určité míře provádět po celý rok a prodáte například za 45 tisíc korun, je to rozhodně na hraně a měli byste si dát dobrý pozor.

Čtěte také: Čechům v roce 2024 naprali novou daň. Okamžitě musíte přiznat tento majetek, jinak to slíznete

Finanční úřad jednoduše uvidí všechny, kdo ve větší míře obchodovali, a potom mu už stačí to jen srovnat s jejich daňovým přiznáním. Pokud se to nebude shodovat, provede se kontrola a zřejmě se přijde na spoustu věcí. Platí přitom, že u kontrolovaného se podívají i do minulosti a mohou přijít na pěknou neplechu. Výsledkem může být skutečně mastná pokuta.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Úřady si jdou posvítit na oblíbenou činnost Čechů. Padat budou velké pokuty i zpětně, připravte se na to

 1. No tak to bude zajímavé.
  Hodněkrát jsem něco nabízel, něco i několikrát, ale většinou z toho sešlo. Gauč 10x inzerát a pokaždé jiný, nakonec jsem ho daroval potřebnému, Ale někde si můžou myslet, že jsem jich prodal 10 za 15000,-.
  Aby pak někdo po mě nechtěl daň z té částky, i když jsem nikdy takovou neobdržel.
  Je zajímavé jak si politici myslí, že nejvíc tady kradou občani co nikdy nic moc neměli.
  Ale to je přesně jak se říká. “Podle sebe, soudím tebe”.
  Ať se raději politici podívají kolem sebe, tam totiž mizí peníze, ať v rámci nehorázných platů, nebo různých náhrad !

 2. Nějak tomu nerozumím. Koupím sobě nebo dětem oblečení za zdaněné peníze a když je obnošené prodám za nižší cenu, tak je to příjem, který musím zdanit? To se musel někdo zbláznit!!! Vždyť jsem v poměru vynaložených a získaných financí pořád v mínusu…….

 3. Nenazranci a darmozrouti, chteji vysavat penize vsude a co ? Budou kontrolovat kazdeho treba milion lidi ??😯😐😬😕

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *