Čechům v roce 2024 naprali novou daň. Okamžitě musíte přiznat tento majetek, jinak to slíznete

Teprve počátkem nového roku postupně vylézá na povrch, co všechno stát vlastně změnil. Ukazuje se, že takzvaný konsolidační balíček je mnohem masivnější a má závažnější dopady na finance domácností, než si kdo dokázal vůbec představit. Jde o desítky a stovky drobných opatření, které však ve svém součtu mohou dopadnout opravdu tvrdě.

Spočítají vám to

Například se teď ukázaly opravdu velké nepříjemnosti kolem daně z nemovitých věcí. Je známou věcí, že tato daň se od nového roku zvýšila. Na to bylo upozorňováno dostatečně a všichni s tím počítali. Jenže ono to není zdaleka všechno. Kromě toho, že za své nemovitosti budete muset platit dvojnásobek, si teď tuto daň musíte zaplatit i za věci, které jí dosud nepodléhaly. Jde především o takzvané nevyužívané stavby či pozemky, ale třeba také garáže.

Předpokládá se, že tato novinka dopadne na sto tisíc českých domácností. Musí přitom jednat velmi rychle. Dosud neevidované nemovitosti, za které se daň platit nemusela, totiž musí ohlásit do konce ledna. Respektive musí podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Samotnou daň je potom třeba uhradit do konce května.

Pokud jde o změny sazeb či místních koeficientů obcí, finanční úřady samy stanoví novou výši daně, kterou na konci dubna či v průběhu května sdělí poplatníkovi,” uvedla ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Foto: Shutterstock

Raději to zaplaťte

Pokud tedy jde o navýšení daně z nemovitosti, dozvíte se od samotného finančního úřadu, kolik máte nově zaplatit, pokud už jste předtím nemovitost přiznali. V případě nově podaných přiznání to bude probíhat podobně a někdy v dubnu se tedy dozvíte, kolik za své garáže či nevyužívané stavby budete muset platit.

Je přitom zajímavé, že v posledních letech se v České republice rozjel velký nemovitostní byznys s garážemi. Ty platí za velmi lukrativní nemovitosti, a to mimo jiné i proto, že se za ně nemusela platit daň. To se teď nicméně změní, což se docela dost dotkne těch, kdo vlastní garáže ve velkém. Nejsou přitom výjimkou investoři, kteří jich mají několik desítek.

Čtěte také: Byt v Česku už si koupí jen blázen. Mnohem více peněz vyděláte jiným způsobem, navíc snadno

V žádném případě se přitom nedoporučuje majetek zatajovat. Tím si jen přiděláte problémy. Úřady pochopitelně zcela přesně vidí, co vám patří, a pokud něco nepřiznáte nebo nezaplatíte, skončí to akorát pokutou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

9 názorů k článku “Čechům v roce 2024 naprali novou daň. Okamžitě musíte přiznat tento majetek, jinak to slíznete

  1. Za garáž se neplatila daň?
    Já před 10 lety vydražila garáž, vypočítali mi daň z nabytí, to bylo 2000,- a potom 320,- roční daň, a to platím celou dobu každý rok

  2. Nevím jak vy, ale já platím daň z nemovitostí za garáž už od roku 1997 když jsem ji dostal od dědy.
    Jo a ty kadibudky taky podléhají daní. 😂.

  3. Jestli se za garáž neplatila daň, pak ji stát vybíral neoprávněně a měl by jí v plné výši vrátit vlastníkům garáží. Já za ní platím od roku 1985 a nikdy mi na finančním úřadu neřekli, že platím zbytečně. Ba naopak, vždy v dubnu mám ve schránce složenku, nesníženou o částku za garáž.

  4. Zdravím vás všechny, ani jsem nevěděl že byl dvojí metr. Já platím mnoho let mám dům, stodolu, garáž a pozemek. Za vše dohromady platím daň z nemovitostí a teď se dovídám, že někdo nemusel. Vidím že v tom by tedy pořádný nepořádek.

  5. No teda za chvíli budeme platit za to že dýcháme vzduch nebo vymyslí další kravinu jen aby nás z kůže sedřeli.Už neví kde by co s poplatnili.Tak to teda hezky jsme si tam dosadili a volili politiky na slovo vzatý.. Jak říkával Werich,, kde blb tam nebezpečno ” Už aby šli…………..

  6. Pana Mrkvičko, pokud vlastníte garáž a při nabytí jste jí nepřiznal v “Přiznání k dani z nemovitých věcí”, pak za ní neplatíte. Já za ní platím 30 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *