Už je to tady. V Česku krachuje jedna firma za druhou, lidé letí na dlažbu

Už se zdálo, že se v letošním roce vyhneme negativním zprávám, které se však do značné míry očekávaly. Šlo o oznámení toho, že některé firmy končí a krachují. Důvodem měly být především vysoké ceny vstupů, jako jsou energie, suroviny a mzdy. Loni už několik firem zkrachovalo a větší nápor se potom očekával letos.

Ještě nedávno se dařilo

Dlouhou dobu ale nic moc nepřicházelo, ovšem to už neplatí. Konec roku přináší hned několik opravdu nehezkých příběhů, které dokládají, že dost možná vstupujeme do horké fáze této ekonomické krize. Aktuálně totiž oznámilo konec několik společností, které byly považovány za stabilní, avšak podnikání už jim nedává smysl.

Jednou z nich je společnost Gurmán Sedlnice, která patří mezi významné podniky na Novojičínsku. “Výroba masa a uzenin je energeticky nákladná. Bohužel ceny energií a to, že se kupní síla přesunula do Polska, nás donutilo ukončit činnost. Všechny nás to mrzí, protože jsme tuhle práci měli rádi a dělali to pro vás,” uvedla firma na svých webových stránkách s tím, že svůj provoz uzavírá.

To znamená mimo jiné propuštění desítek zaměstnanců, kteří zde přitom spokojeně pracovali celé desítky let. Nešlo přitom o žádnou problémovou společnost. Ještě v roce 2020 vykazovala slušné tržby a zisky a měla před sebou zajímavou budoucnost. To vše ale změnily vysoké ceny energií, po kterých musela zdražit, což ale zase vedlo k poklesu odbytu. Jak sama firma poukazuje, lidé ve stále větší míře jezdí nakupovat do Polska.

Foto: Shutterstock

Skvělá práce nepomohla

Šéf společnosti přitom prohlásil, že svou práci miloval a dělal ji vždy naplno. V podstatě ale naznačil, že se zde vytvořilo takové prostředí, ve kterém není možné odvádět kvalitní práci a nějakým způsobem na tom profitovat.

Podobný osud přitom potkal také tradiční sklárnu v Květné ve Stráni, kde jde o skutečně trpký konec. Tento podnik má totiž tradici neuvěřitelných 230 let, které dokázal přečkat. Zlikvidovaly ho až současné okolnosti, jelikož firma v posledních letech skončila ve ztrátě a už se nedá dále provozovat.

Čtěte také: V Česku náhle zkrachoval velký obchodní řetězec. Má stovky obchodů, to je drsné

Sklárny skončí v lednu 2024 a pro obec to bude velká rána. Šlo o největšího zaměstnavatele v okolí a všech 85 zaměstnanců aktuálně dostalo výpověď. Majitel společnosti sice avizoval, že by mohl výrobu třeba za rok obnovit, avšak to by se zde musela zajistit automatická linka. Ta už by nepotřebovala tolik pracovní síly a navíc je otázkou, zda se to vůbec povede realizovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “Už je to tady. V Česku krachuje jedna firma za druhou, lidé letí na dlažbu

 1. Pane Kulhánku položte si otázku kdo za to může. Nevím vy co by pisálek pro vládní na to odpovíte. Mně je to jasné děkujeme naším politikům jak vedou tento stát. Jim nic nechybí mají své jisté. Jeden inteligent jede do Německa a tam zjistí že tam je levnější zboží. Tohle udělá premiér !!!!??? Ono je to o inteligenci. Ale ta tam chybí. Do zaměstnání chodí jak to vyjde viz naši páni poslanci. Inteligentní jsou vědí kolik mají dostat každý měsíc na účet.💰💰💰🎶

 2. Smutné je, že krachují firmy s dlouhou historií poctivé práce. Ale jinak je stále více volných pracovních míst, než lidí bez práce, proto nefunguje zdravý trh.
  Vidím to u nás ve firmě. Lidé bez praxe, chtějí více než my s praxí, chtějí samé výhody a nemít žádnou zodpovědnost,. dělat pár hodin denně, žádné přesčasy (máme je placené) atd. Navíc většina co se hlásí, nemá ani chuť pracovat, ale chtějí být zaměstnaný.
  Krizí se trh vyčistí

 3. Jaký rozdįl je mezi komunismem a kapitalismem? Za komunismu museli pracovat všichni, i Ti, kterým se nechtělo. Jinak by šli sedět do chládku.
  Za kapitalismu nemohou pracovat ani Ti, kteří by chtěli. Ti také budou sedět, ale doma a chodit si pro podporu a čekat na exekutora, protože nebudou moci splácet svè půjčky.A kdo za to může? Současná vláda! Ta tyto starosti nemá.

 4. Česko po převratu všechny vlády vedly k devastací úplně všeho, vše se prodalo za hubičku, vlastně víceméně ukradlo! První co udělali zrušili finanční policií a právníci vše ošetřili aby vše bylo dle “zákona”…!

 5. Za to můžeme poděkovat naší neschopné vládě. Odstrihli jsme se od levných energii a nemáme za ně náhradu. Zřejmě má podle vlády ty nezamestnane uživit nenávist vůči Rusku a všemu ruskému. Naše vláda je totiž vláda ideologu a takové “prkotiny” jako je krachovani firem a následná nezaměstnanost ji vůbec nezajímá. A když si Babiš dovolí říci, že naše vláda neumí hospodařit ani nic vyjednat, je neschopná, tak je nepřítel číslo jedna. Co naše vláda umí, je zvyšovat daně, dělat úsporné balíčky, které mnohé lidi dostanou do chudoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *