Už není koho očkovat. Vakcíny vyléváme, hlásí praktici. Kolektivní imunitu zajistí jen povinné očkování

Představa vládních činitelů o tom, že praktičtí lékaři dokáží proočkovat značnou část populace díky znalosti svých pacientů, bere za své. Praktici totiž hlásí, že už téměř nemají koho očkovat. Dokonce se jim nedaří ani vyočkovat vakcíny před datem expirace a musí je vylévat. Na problém upozornil deník MF DNES, který oslovil několik desítek praktických lékařů. Ti se ve svých zkušenostech víceméně shodují.

Už prakticky nikdo nemá zájem o očkování, mediálně zveřejňované pochybnosti o vakcínách, nedostatek oficiálních informací a jejich neustálé změny vyvolávají nedůvěru ve vakcíny,” uvedl praktický lékař z Frýdlantu Jiří Poděbradský. Už musel zlikvidovat 30 dávek vakcíny Moderna a dalších 30 zřejmě znehodnotí další týden. Kromě toho vyhazuje také vakcíny Johnson and Johnson.

Podle praktiků příliš nefunguje ani přemlouvání nerozhodnutých pacientů, případně těch, kdo vakcínu z nejrůznějších, nikoliv však zdravotních důvodů, odmítají. To navíc lékaře a jejich sestry velmi zdržuje od jiné práce. “O pacienty jsem musel tvrdě soutěžit s očkovacími centry. Zejména v květnu to byl tuhý boj, kdy jsem musel osobně obvolat asi 300 až 400 pacientů. Byla to hrozná práce – přesvědčování, přemlouvání, přetahování již zaregistrovaných pacientů v centrech, jen abychom udali vakcíny,” uvádí praktický lékař Pavel Vávra, který působí ve Ždáru nad Sázavou.

Praktikům nepomáhá ani skutečnost, že pro ně primárně určená vakcína Moderna se vozí ve větších baleních. Je možné ji objednat jen po sto kusech, což reálně znamená 120 dávek, protože z každé ampulky lze vytáhnout o něco více. Načaté ampulky je navíc třeba spotřebovat ještě ten den. “Když už se někdo chce nechat očkovat, je problém k němu na konkrétní den sehnat další zájemce, tudíž zbytek vyhodíme,” vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Praktikům příliš nepomáhá ani to, že si dlouho nemohli vybírat, jaká vakcína jim dorazí. Nejprve pro ně byla určena očkovací látka AstraZeneca, která se však od počátku potýká s nepříliš dobrou pověstí a od očkování s ní Česká republika upouští. Následně stát rozhodl o tom, že budou dostávat právě Modernu, případně jednodávkový Johnson and Johnson.

Teď by se praktici teoreticky mohli dostat i k nejrozšířenější vakcíně Comirnaty od Pfizeru, avšak v jejím případě je velký problém se skladováním.

Klesající zájem o očkování potvrzuje také ministerstvo zdravotnictví. Lidé sice stále využívají služeb očkovacích center, ale už ne v takové míře jako v předchozích týdnech a měsících. Speciální očkovací centra navíc budou končit a očkování zůstane pouze v nemocnicích a u praktiků.

Aktuálně se zdá, že by Česká republika mohla koncem léta dosáhnout na proočkovanost ve výši 60 %. Ukazuje se přitom, že pro získání kolektivní imunity bude třeba proočkovat významně větší část populace, a to zřejmě i včetně dětí. Někteří experti začínají upozorňovat, že to nepůjde jinak než tak, že bude očkování povinné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Už není koho očkovat. Vakcíny vyléváme, hlásí praktici. Kolektivní imunitu zajistí jen povinné očkování

  1. Víte, pane Kulhánku, ono je to trochu, či vlastně dost podstatně jinak. Nejsou to žádné nepochopitelné důvody, proč lidé odmítají vakcíny proti Covidu. Naopak jsou velmi pochopitelné a čím víc studujete a čtete odbornou literaturu, tím se stávají zřejmější a pochopitelnější – ti lidé se právem obávají o své zdraví.

    Vakcínu bez problému přijmou ti občané, kteří si řeknou: Za mého mládí, v době tzv. komunismu, jsme se také očkovali proti všemu možnému, tedy se také naočkuji. Žádný intelektuální výkon k tomu potřeba není a přemýšliví občané to mají o poznání těžší.

    Zeptají se třeba – ručí výrobce za případné nežádoucí účinky vakcín? Kupodivu ne. Tak tedy stát a vláda? Také ne. Tak snad pánové Hořejší, Flégr, Maďar nebo Prymula, případně skupiny MeSES a Sníh? Rovněž ne. A co třeba pojišťovny? Kupodivu se nelze proti nežádoucím účinkům vakcíny ani komerčně připojistit. Neručí dokonce ani sám, prý očkovaný, papež František. Ale možná se za vás bude modlit. Kdo tedy přebírá odpovědnost za to, co se se zdravím důvěřivého občana stane? No přece on sám, po té, co podepsal tzv. “reverz”, či spíše souhlas se svým očkováním!

    A to není vše, nyní ještě má být občan k očkování ekonomicky donucen, když všechno ostatní přesvědčování a rádoby morální apely selhaly. Tak se i líny, ale přemýšlivý občan probudí ze své letargie pouhého kývání na vše, co se kolem něj děje a začne se ptát, o co tu vlastně jde. Proč on má být ten hlupák, který svým tělem a zdravím zaplatí čísi účet.

    A abyste se i Vy mohl seznámit s tím, co například čtou přemýšliví občané, přesvědčit se, že to zdaleka nejsou různé konspirativní a dezinformační weby, zde je odkaz na jeden takový zdroj:

    https://doctors4covidethics.org/letter-to-physicians-four-new-scientific-discoveries-crucial-to-the-safety-and-efficacy-of-covid-19-vaccines/

    Můžete si k tomu přidat i ty odborné publikace, na něž se dopis “Lékařů pro covidovou etiku” odvolává. Jsou to uznávané mezinárodní časopisy, v nichž publikují i horliví zastánci vakcín proti Covidu a technologie mRNA.

    Nemáte-li to štěstí, abyste četl medicínské odborné publikace s porozuměním, můžete se podívat na v dopise odkazované video, které vše velmi polopatisticky vysvětluje – čeho se může přemýšlivý občan obávat, pokud se mRNA z vakcíny dostane do krevního řečiště a infiltruje jiné buňky, než ty, které původně infiltrovat měla. To se pak dějí různé trombotické, neurologické, kardiologické a jiné komplikace, o nichž média informují již hezkou řádku měsíců…

    Že je to málo pravděpodobné pro jednotlivého občana? A vy byste si koupil los, v němž hlavní výhrou je zničené zdraví? Když Vám skoro jistě postačí Ivermektin, Isoprinosin, vitamíny a zodpovědné chování? Co si má přemýšlivý občan myslet o nabídce typu:

    Kupte si náš vakcinační los a budete svobodníííí! Budete moci jít do hospody a dělat co budete chtííít! Možná Vám dáme i peníze a mobil!

    Nevím jak komu, mně osobně ta nabídka zní jak z Pekla, přímo od ctihodného pana Lucifera. Platbou je jen trocha vaší krve, smíchané s tou cizí mRNA…

  2. Opět ,,kolektivně stádní” článek o nutnosti očkování proti rýmě. Chápu že autor má problém pochopit, mimochodem stejně jako ti různí ,,vědci” ze sněhů a mesesů, že kolektivní imunita je jen jejich vlhký sen. V dnešním světě, tak globalizovaném a propojeném je to jen pojem který si někteří kdysi před dávnými lety ,,nabiflovali” a dnes jim jen slouží k buzeraci. Kolik odborných ,,výzkumů” by tito ,,odborníci” mohli podpořit vlastní prací v laboratoři? Přesné číslo bude někde okolo nuly. Soudruzi jako Flégr, Hořejší, Smejkal, Kubek a jiní ani nerozeznají zkumavku od pipety, jen cintají ,,studie” které ,,vypouští vědci z Pfizeru” a ti svůj produkt nepošpiní. Zvlášť když jim to ,,sype” a odpovědnost nemají žádnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *