Už není koho očkovat. Vakcíny vyléváme, hlásí praktici. Kolektivní imunitu zajistí jen povinné očkování

Představa vládních činitelů o tom, že praktičtí lékaři dokáží proočkovat značnou část populace díky znalosti svých pacientů, bere za své. Praktici totiž hlásí, že už téměř nemají koho očkovat. Dokonce se jim nedaří ani vyočkovat vakcíny před datem expirace a musí je vylévat. Na problém upozornil deník MF DNES, který oslovil několik desítek praktických lékařů. Ti se ve svých zkušenostech víceméně shodují.

Už prakticky nikdo nemá zájem o očkování, mediálně zveřejňované pochybnosti o vakcínách, nedostatek oficiálních informací a jejich neustálé změny vyvolávají nedůvěru ve vakcíny,” uvedl praktický lékař z Frýdlantu Jiří Poděbradský. Už musel zlikvidovat 30 dávek vakcíny Moderna a dalších 30 zřejmě znehodnotí další týden. Kromě toho vyhazuje také vakcíny Johnson and Johnson.

Podle praktiků příliš nefunguje ani přemlouvání nerozhodnutých pacientů, případně těch, kdo vakcínu z nejrůznějších, nikoliv však zdravotních důvodů, odmítají. To navíc lékaře a jejich sestry velmi zdržuje od jiné práce. “O pacienty jsem musel tvrdě soutěžit s očkovacími centry. Zejména v květnu to byl tuhý boj, kdy jsem musel osobně obvolat asi 300 až 400 pacientů. Byla to hrozná práce – přesvědčování, přemlouvání, přetahování již zaregistrovaných pacientů v centrech, jen abychom udali vakcíny,” uvádí praktický lékař Pavel Vávra, který působí ve Ždáru nad Sázavou.

Praktikům nepomáhá ani skutečnost, že pro ně primárně určená vakcína Moderna se vozí ve větších baleních. Je možné ji objednat jen po sto kusech, což reálně znamená 120 dávek, protože z každé ampulky lze vytáhnout o něco více. Načaté ampulky je navíc třeba spotřebovat ještě ten den. “Když už se někdo chce nechat očkovat, je problém k němu na konkrétní den sehnat další zájemce, tudíž zbytek vyhodíme,” vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Praktikům příliš nepomáhá ani to, že si dlouho nemohli vybírat, jaká vakcína jim dorazí. Nejprve pro ně byla určena očkovací látka AstraZeneca, která se však od počátku potýká s nepříliš dobrou pověstí a od očkování s ní Česká republika upouští. Následně stát rozhodl o tom, že budou dostávat právě Modernu, případně jednodávkový Johnson and Johnson.

Teď by se praktici teoreticky mohli dostat i k nejrozšířenější vakcíně Comirnaty od Pfizeru, avšak v jejím případě je velký problém se skladováním.

Klesající zájem o očkování potvrzuje také ministerstvo zdravotnictví. Lidé sice stále využívají služeb očkovacích center, ale už ne v takové míře jako v předchozích týdnech a měsících. Speciální očkovací centra navíc budou končit a očkování zůstane pouze v nemocnicích a u praktiků.

Aktuálně se zdá, že by Česká republika mohla koncem léta dosáhnout na proočkovanost ve výši 60 %. Ukazuje se přitom, že pro získání kolektivní imunity bude třeba proočkovat významně větší část populace, a to zřejmě i včetně dětí. Někteří experti začínají upozorňovat, že to nepůjde jinak než tak, že bude očkování povinné.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments