Pád Miloše Zemana se odkládá. Zatím je příčetný, další šance bude po volbách

Prezident Miloš Zeman si svou funkci zatím udrží. Senátní komise pro Ústavu ČR totiž nepodpořila návrh prohlásit prezidenta za neschopného vykonávat mandát. Komise rozhodla na základě rozšířených stanovisek od expertů.

Závěr je takový, že podklady senátního výboru pro zahraniční věci nejsou dostatečné k tomu, abychom doporučili plénu Senátu jednat o možnosti prohlásit Miloše Zemana neschopného vykonávat svůj úřad,” uvedl na tiskové konferenci Zdeněk Hraba, který senátní komisi pro Ústavu Ř předsedá.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil svého kolegu doplnil slovy o tom, že horní komora Parlamentu si vyžádala řadu expertních posudků, mimo jiné od odborníků na ústavní právo. Podle něj není zřejmé, co je závažný důvod pro případné odvolání, jak stojí v článku 66 ústavy. Není také zcela jasné, co přesně obnáší výkon funkce prezidenta republiky.

Návrh podával senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který vede Pavel Fischer. Jeho výbor se usnesl, že prezident Miloš Zeman už není schopen vykonávat úřad prezidenta.

Fischer následně svou iniciativu vysvětloval tím, že se prezident chová nevyzpytatelně, je dezorientovaný a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu. Jako příklad uvedl poslední kauzu, k níž Miloš Zeman zaujal velmi kontroverzní stanovisko – Vrbětice.

Zatímco vláda považuje za prokázané, že výbuch ve vrbětickém skladu munice způsobili příslušníci ruských tajných služeb, prezident vyšetřování zpochybnil a prohlásil, že existuje ještě jedna vyšetřovací verze. To však bylo následně dementováno, avšak Zeman svůj výrok již nekorigoval.

Prezident Zeman však nemusí mít vyhráno. Po říjnových volbách se může změnit poměr politických sil v zemi a i v Poslanecké sněmovně se může objevit většina volající po Zemanově odvolání. Někteří politici už deklarovali, že jde o jeden z jejich cílů. Čtěte více: “Ubožák a zlodědek”. Po říjnových volbách se chystá odvolání Miloše Zemana

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments