“Ubožák a zlodědek”. Po říjnových volbách se chystá odvolání Miloše Zemana

Mohlo by se zdát, že prezidenta Miloše Zemana nemůže už nic ohrozit. Byl zvolen do druhého funkčního období, příště už kandidovat nemůže a aktuální politická konstelace je taková, že v podstatě nehrozí jeho odvolání z funkce, jakkoliv se o to Senát může pokoušet. Jeho návrh na Zemanovo odvolání by však musela posoudit Poslanecká sněmovna a zde je situace taková, že by něco takového v žádném případě neprošlo. Na straně prezidenta totiž vystupují nejen vládní ANO a ČSSD, ale také KSČM a SPD, které mají dostatek hlasů, aby jakoukoliv iniciativu Senátu v tomto ohledu zablokovaly.

To se však může změnit po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Karty se totiž rozdají znovu a podle volebních průzkumů se zdá, že by výraznou většinu mohly získat strany takzvaného demokratického bloku, tedy v podstatě dvou koalice Piráti/STAN a Spolu. Do Sněmovny míří také Přísaha Roberta Šlachty, který se sice vůči prezidentovi dosud nijak zvlášť nevymezuje, ale to se může změnit. Naopak hrozí, že zástupci KSČM a ČSSD už v poslaneckých lavicích nezasednou. Rovněž Hnutí ANO zřejmě oslabí, zatímco Okamurova SPD může posílit jen lehce.

Někteří politici, kteří kandidují v říjnových volbách, přitom už dopředu řekli, že jednou z jejich největších motivací uspět je právě možnost nechat odvolat prezidenta Miloše Zemana. “Ubožák. Kandiduji ve volbách do PS i proto, abych měl možnost hlasovat pro zbavení ho funkce,” uvedl na svém Twitteru bývalý poslanec Marek Ženíšek, který znovu kandiduje za TOP 09.

Podobně to vidí i jeho stranický kolega Ondřej Kolář, který je aktuálně starostou Prahy 6. “V letošních volbách bude potřeba vítězství natolik drtivé, aby ve Sněmovně zasedla většina schopná zbavit ČR zlodědka z Hradu. Těším se na to jako malej kluk,” napsal Kolář na svůj twitterový profil. Dlouhodobě kritičtí jsou přitom k Miloši Zemanovi i další opoziční strany, zejména potom Piráti a ODS.

Prezident přitom dobře ví, že hraje o všechno. Proto už také veřejně podpořil Hnutí ANO Andreje Babiše, když prohlásil, že ho bude volit. Tím však zřejmě definitivně odepsal svou domovskou ČSSD, která si od Zemanova “polibku” slibovala pár procent hlasů navíc.

Miloš Zeman už také informoval o tom, že se nemusí řídit výsledky voleb a že premiérem jmenuje předsedu nejsilnější strany, nikoliv koalice. Tím de facto potvrdil, že bude do vlády bude tlačit právě Hnutí ANO.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
63 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments