Roman Prymula popsal plíživé nebezpečí, kterému Česká republika čelí v souvislosti s mutací delta. Nastínil postup zavádění nových opatření

Roman Prymula se v souvislosti s šířící se mutací delta v České republice znovu dostal ke slovu coby erudovaný epidemiolog. Podle něj je klíčové, aby se Češi začali očkovat v mnohem větší míře než dosud.

Musíme si uvědomit, že jsme po době poměrně setrvalého poklesu v situaci, kdy se tento pokles nejen zastavil, v posledních dnech vidíme nárůst. Nebezpečné je, že exponenciála může vzniknout velmi plíživě, potom je velmi těžké ji brzdit. Určitá obezřetnost tady musí být, protože křivka se opravdu začíná zvedat,” popsal Prymula pro CNN Prima News.

Podle Prymuly však v současné době nedává smysl zavádět celostátní opatření. Prostor však vidí v řešení problému na regionální úrovni. Zkrátka, pokud se někde koronavirus začne nebezpečně šířit, dojde uzavírání služeb či škol právě v tomto místě. Je však otázkou, zda to bude řešeno v rámci okresů či krajů.

Jako mnohem důležitější však Prymula vidí očkování, které v současné době směřuje někam k 50 % proočkovanosti. To však dle epidemiologa stačit nebude. “Potřebujeme se dostat někam mezi 70–80 procent. Pak jsme schopni cirkulaci tohoto viru výrazně omezit,” řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Upozornil také, že účinnost nejpoužívanějších mRNA vakcín je sice vůči mutaci delta nižší, přibližně 64%, ale důležitější podle ně je, že očkování stále velmi dobře blokuje nástupu těžkého průběhu nemoci.

Prymula také očekává, že bude nutné populaci postupně přeočkovat, a to právě kvůli tomu, že přibývá mutacím, na které očkování není tolik účinné, jako by mohlo být. Potřebu přeočkování vidí přibližně za rok.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments