Kdo se nedá očkovat, ať se smíří s tím, že zemře. Nebo může být zavřen. Na internetu sílí hlasy, které volají po povinném očkování

Celých 38 % Čechů si přeje, aby očkování proti covidu bylo povinné. Jde tak o významnou část těch, kdo se dosud nechali očkovat. Vyplývá to z průzkumu iniciativy Cesta ven, která mimo jiné pro vládu dělá marketingovou kampaň na podporu očkování. Celých 19 % dotázaných se potom domnívá, že je v pořádku, aby očkovaní požívali větších výhod a svobody pohybu než ti neočkovaní.

Vláda se snaží přimět občany k tomu, aby se nechali očkovat. Kromě řady výhod se také od září rozhodla přestat proplácet preventivní testy. Pokud tak někdo bude chtít navštívit restauraci nebo vycestovat, musí si test zaplatit sám, nebo se nechat očkovat. Vakcinace má být stále bezplatná.

Podle některých odborníků by však mohla být brzy povinná. O tomto tématu se na internetu rozpoutala poměrně čilá diskuze a stále častěji zaznívá, že by očkování skutečně mělo být povinné. Obvyklá argumentace zní v duchu toho, že očkovaní by se už neměli nechat omezovat dalšími lockdowny a uzávěrami, které na podzim mohou být vyhlášeny kvůli těm, kdo se očkovat nenechali.

Čtěte také: Komentář: Očkování nelze lidem nutit. Jejich obavy je nutné chápat

Zároveň se přetřásá také otázka odpovědnosti lidí, kteří se očkovat nenechají a následně onemocní s potřebou lékařské péče. “Mělo by být včas jasně řečeno, že kdo se bez lékařsky potvrzené kontraindikace nenechá očkovat, činí tak na vlastní riziko. Kvůli případné vlně těžkých průběhů mezi nenaočkovanými by nebylo fér opět odkládat operace, blokovat JIP a přetěžovat zdravotníky. Svoboda je odpovědnost,” napsal na svůj Twitter komentátor Deníku N Jan Moláček.

Expert na krizovou komunikaci Jan Jetmar by byl ještě tvrdší. “Je nejvyšší čas začít se bavit o ze zákona povinném očkování. Ve společnosti je odhadem 30–40 % lidí zblblých hoaxy, nesmysly a antivax propagandou a ti se nikdy očkovat nenechají. Na druhou stranu není možné se znovu vrátit do lockdownů, protože část lidí se rozhodla chovat nezodpovědně. Jistou možnost vidím v britském přístupu. Kdo se nenechá dobrovolně očkovat, jeho problém, ať klidně umře. Jenže, v Anglii se nechali očkovat už skoro všichni,” uvedl Jetmar na svém facebookovém profilu. “Je tu ještě třetí možnost. Kriminalizace. Po uplynutí doby na dobrovolné očkování, každý, kdo šíří infekční nemoc, se dopouští trestného činu. Pokud někoho dalšího nakazí neočkovaný člověk, bude trestně odpovědný.

Zdá se, že Českou republiku čeká velmi vážná debata o tom, zda očkování proti covidu skutečně nařídit povinně, nebo ho ponechat na dobrovolné bázi. Jak vidno, na miskách vah bude zapotřebí vážit skutečně pečlivě. Hrozí však, že se národ v tomto tématu zásadně rozdělí. Zatímco jedni se očkovat nechali a chtějí návrat k normálu, druzí očkování za každou cenu odmítají.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr už před časem odmítače očkování varoval, že stát nakonec bude stejně vakcíny aplikovat povinně. Čtěte více: Očkování proti covidu bude povinné, řekl Flegr. Prozradil, proč k tomu dojde

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments