Očkování proti covidu bude povinné, řekl Flegr. Prozradil, proč k tomu dojde

Během několika měsíců se situace s očkováním proti covidu dramaticky změnila. Zatímco ještě nedávno byla vakcína drahocenným zbožím, dnes ji dostane kdokoliv, kdo o ni projeví zájem. Ukazuje se však, že zájemců zřejmě nebude tolik, kolik je třeba pro získání takzvané kolektivní imunity. Na její hranici se odborníci neshodnou, zřejmě ji prověří až praxe, ovšem odhady se pohybují mezi 70 a 90 %.

Je otázkou, zda se Česká republika dostane byť jen na tu nižší hranici. Zatím se zdá, že tomu tak spíše nebude. Zejména mladší ročníky se očkovat odmítají s tím, že to nepotřebují, ale odmítání vakcín není výjimkou ani u starších.

Milí odmítači očkování. K dosažení kolektivní imunity i v zimě bude třeba proočkovat přes 90 procent populace. Takže očkování bude nakonec povinné a vás stejně nemine,” uvedl Jaroslav Flegr na svém Twitteru. “Vakcíny mají řádně ukončené klinické hodnocení, teď se bude už jen sledovat jejich fungování v praxi. To je zcela standardní postup. Povinné očkování zavede zhruba do roka většina států (po zkušenostech z příští zimní vlny).

Důvod je podle Jaroslava Flegra jednoduchý. Podle něj totiž na podzim v Evropě vypukne další devastující koronavirová vlna. Nakonec tedy nezbude než očkování nařídit.

Naopak imunolog Václav Hořejší, který je o přínosu očkování rovněž přesvědčen, by šel poněkud jinou cestou a lidi by motivoval pozitivně. “Pokud by lidé k očkování přišli a dostali by pět set korun na ruku, tak si myslím, že by si to hodně z nich rozmyslelo. Nebo že přivedou svého dědečka, ale to už jsou technické detaily,” uvedl Hořejší pro server idnes.cz.

Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments