“Vždyť ho udusí. No a co? Je to jejich práce.” Hrozivé video, na kterém policista udusil Roma

Česká republika má zřejmě svého George Floyda. Policisté provedli 19.6. zásah, při které zaklekli na muže romského původu stejným způsobem jako jejich američtí kolegové na Floyda. Výsledek je stejný: Rom se několik minut snažil bojovat o život, nakonec zemřel.

Nyní bylo zveřejněno video z policejního zásahu, které natočili pozorovatelé a které zveřejnil server Romea.cz. Přihlížející sledovali, jak mladík křičí a vzpírá se. “V klidu, zůstaň ležet, nevzpírej se,” radí mu policista. Další se muže ptá, zda náhodou nemá nějakou nemoc, například žloutenku nebo HIV. Když po pěti minutách sejme policista koleno z mužova krku, ten už jen bezvládně leží. Podle policie nezemřel na místě, ale až v sanitce.

Na videu jsou slyšet komentáře různého charakteru. “Ulámu mu všechnu,” říká jedna z přihlížejících žen a není zcela jasné, co tím myslí. “No a,” konstatuje další přihlížející. “Však ho udusí,” obává se žena. “No a co? Je to jejich práce,” odpovídá muž, který pak dodává: “To je debil, to je debil, to je úplnej retard.”

Policie k incidentu vydala vlastní prohlášení. Z něj vyplývá, že vyjížděli do ulice Dubská v Teplicích, kde se měli dva muži napadat a poškozovat přitom cizí vozidla. “Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal,” uvádí policie.

Podle policie došlo ke zpacifikování muže a předání záchranářům. Mladík ale v sanitce zkolaboval a ani přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce. Podle lékaře bylo pravděpodobnou příčinou předávkování drogami.

Také v tomto ohledu je podobnost s případem George Floyda jednoznačná. I on měl v krvi drogy a obhájci zasahujících policistů tvrdili, že smrt způsobila právě intoxikace organismu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments