Babiš připustil, že desítky tisíc obětí covidu byly zbytečné. “Na ministerstvu byl člověk, kterému jsem říkal doktor Smrt.”

Premiér Andrej Babiše veřejně připustil, že nezvládnutý průběh koronavirové epidemie, v jehož důsledku zemřelo přinejmenším třicet tisíc lidí, nebyl dílem náhody, ale zřejmě důsledkem řady chyb, které udělala Babišova vláda a úředníci na ministerstvu zdravotnictví.

Pro CNN Prima News Babiš uvedl, že jednoznačnou chybou bylo rozvolnění před loňskými Vánoci. Od té doby už se Česká republika doslova vezla. Přesto však šlo nejhoršímu ještě zabránit, kdyby se opatření zpřísnila dříve, jako v okolních zemích.

Ministrem zdravotnictví v té době byl ale Jan Blatný, který proslul názory o tom, že do obětí koronaviru se započítávají i oběti dopravních nehod a celkové počty úmrtí na covid bagatelizoval. To bylo jedním z důvodů, proč ho Andrej Babiš odvolal.

I ve zdravotnictví byli promořovači, a to byl důvod, proč jsem odvolal Blatného. Ne kvůli Sputniku, nesmysl. Bylo to kvůli tomu, že tam byl jeden jeho člověk – jeho pravá ruka – který zkrátka říkal, že je třeba promořovat. I někteří epidemiologové to říkali, dá se to dohledat,” uvedl Andrej Babiš. “Pan Blatný je určitě velice pracovitý, měli jsme pragmatický vztah. Jeho problém byl, že si nevzal nikoho kolem sebe. Měl tam člověka, kterého jsem nazýval doktor Smrt. Nechci říkat, kdo to byl.

Přestože premiér Babiš nechce říct jméno onoho promořovače, lze jednoduše zjistit, kdo jím ve skutečnosti byl. Blatný měl na ministerstvu jen velmi úzký okruh spolupracovníků. A tím nejbližším byl jeho náměstek Vladimír Černý, rovněž lékař.

Byl to přitom právě Černý, který od počátku epidemie propagoval myšlenku promořování a neopustil ji ani v prvních měsících tohoto roku. Na tiskových konferencích přirovnával epidemii koronaviru k přírodní katastrofě, se kterou nelze nic dělat.

Strategie Blatného a Černého ale nakonec přeci jen narazila. A to tehdy, když se zjistilo, že nemocnice nápor jednoduše nezvládnou. Teprve tehdy zatáhla vláda zatáhla za záchrannou brzdu.

Česká republika patří v počtu zemřelých na počet obyvatel k nejhorším na světě. Experti se přitom shodnou, že v případě zavedení včasných opatření mohlo být obětí mnohem méně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments