Máme tu čtvrtou vlnu koronavirové epidemie, oznámila Francie, kde počty nakažených extrémně rostou

Kdo by se snad domníval, že slušná míra proočkovanosti zajistí, že od koronaviru budeme mít na podzim už pokoj, mýlil by se. Na rozdíl od loňského léta, které téměř v celé Evropě probíhalo bezstarostně, jsou tentokrát vlády ostražité. A mají také proč. Například ve Francii totiž počty nových případů rychle rostou.

“Máme tu čtvrtou vlnu koronaviru. Její dynamika je extrémně silná. Jde o vlnu, která je rychlejší než všechny předchozí. Tak silný a náhlý růst případů jsme tu ještě neměli,” uvedl podle agentury Reuters mluvčí vlády Gabriel Attal na tiskové konferenci po jednání vlády. Za posledních sedm dní se incidence ve Francii zvedla na 86 případů na 100 000 obyvatel.

Hrozivá jsou ve Francii celková čísla i jejich růst. V neděli země ohlásila 12 532 pozitivně testovaných. O týden dříve to bylo jen 4256. Experti nepochybují o tom, že tuto explozi má na svědomí mutace delta, která už je v zemi s 80 % dominantní variantou.

Podobně silnou dynamiku růstu země přitom nepamatuje. Pokud se jí nepodaří zastavit, hrozí, že budou poměrně rychle překonány rekordy v nových případech za den.

Dynamika růstu koronavirové vlny je o to více znepokojivá, že téměř polovina francouzské populace už je zcela proočkována. Celých 45 % Francouzů dostalo obě dávky vakcíny a 55,7 % dostalo alespoň jednu.

Ukazuje se, že hranice pro kolektivní imunitu je o poznání výše. Konzervativní odhady o tom, že by mohlo stačit proočkovat 60 až 70 % obyvatelstva, se proto začínají rozplývat v mlze. Zdají se pravděpodobnější slova těch expertů, kteří tuto hranici vidí někde mezi 80 až 90 %.

Francouzský prezident Emmanuel Macron již oznámil, že lidé budou moci využívat služeb pouze po předložení covidového pasu. Nařídil také proočkování všech zdravotníků a oznámil, že zvažuje povinné očkování pro celou populaci.

Jak už se Evropa přesvědčila z předchozích vln, koronavirus nakonec zesílí i v dalších státech. Sousední Německo rovněž hlásí významný nárůst případů s vysokou dynamikou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Reuters

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments