Šéfka Evropské komise přivezla Čechům 180 miliard. Obává se však, že je vysaje Babiš. Ten už ví, co by s nimi udělal

Do České republiky dorazila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Formálně do země přivezla 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu Evropské unie, který EK v pondělí schválila. Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci prohlásil, že národní plán obnovy, od kterého peníze přitečou, byl sestaven tak, aby z něj měli prospěch všichni.

Podle názoru úředníků Evropské unie by z těchto mimořádných prostředků všichni benefitovat neměli. Vyloučen by měl být právě koncern Agrofert, který zprostředkovaně stále patří Andreji Babišovi, který z něj má výhody. “Nezaplatíme, pokud tento problém nebude vyřešen, a navíc budeme vymáhat zpět peníze z předfinancování,” napsal s odvoláním na jednoho z unijních činitelů server Novinky.cz.

To ostatně jinými slovy potvrdila na tiskové konferenci i Ursula von der Leyenová, když stál premiér Andrej Babiš vedle ní. “Český plán obsahuje body, které vylučují střet zájmů a které posilují transparentnost. Tyto body musí být splněny do poloviny roku 2022 před tím, než bude vyplacena ta první velká částka.

“Plán jsme sestavili tak, aby z něj benefitovali všichni,” řekl na tiskové konferenci Babiš, aniž by si zřejmě uvědomil, jakým způsobem jeho slova mohou vyznít. Následně dodal, že peníze budou využity mimo jiné na to, aby se vylepšila komunikace s úřady, která má doznat značné digitalizace, případně na elektronizaci zdravotnictví, které by jako celý obor mělo spolykat 50 miliard z celkového balíku.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments