Sbírka na mrtvého Roma skončila blamáží. Pozůstalí nedostali nic, šlo o jeden velký podvod

Smrt Roma v Teplicích po policejním zásahu rozpoutala v České republice vášně. Poměrně záhy se ale ukázalo, že zde nemáme co do činění s českým “Georgem Floydem”, jak se snažila naznačovat romská komunita či nejrůznější organizace. Narkoman Stanislav Tomáš nezemřel na následky policejního zásahu, nýbrž na zástavu srdce, kterou způsobily drogy, velké vypětí a vrozené vady na srdci, jak ukázala lékařská zpráva.

Romové se přesto chystali Tomášovi vystrojit monumentální pohřeb. V plánu bylo balzamování, rakev z Ameriky nebo kočár tažený vraníky. To vše, včetně obřího pomníku, mělo být financováno z veřejné sbírky. Jak ale upozornil deník MF DNES, vybrané peníze zřejmě nikdy nebudou použity na tyto účely. Podle všeho se totiž ztratily.

Pro pochopení celého případu je třeba se seznámit s poměry, které v těchto případech panují v romské komunitě. Někteří její zástupci, říkají si “lajfeři”, si totiž osvojili moderní technologie a v živých vysíláních na Facebooku často mluví o tom, co zrovna hýbe touto komunitou. Nezřídka nabízejí řešení, pro které ale potřebují peníze, a tak jednoduše ve videu zveřejní číslo svého účtu.

Je otázkou, jaká část prostředků v takových případech končí tam, kde by měla, ale případ sbírky pro Stanislava Tomáše ukazuje, že příliš mnoho asi ne. “Zařizuje se pohřeb dopředu, chceme být připraveni. Už nějaká vybraná částka je, ale peníze jsou potřeba i na pomník, nemůžeme nechat hrob bez pomníku,” popisuje jeden z organizátorů sbírky pro mrtvého Roma. Jde o “lajfera” Davida M. Ten po smrti Tomáše získal od jeho sestry Simony plnou moc k zastupování. Následně začal organizovat nejen protesty, ale právě i vybírat peníze. Zatím není jasné, kolik mu Romové na jeho účty poslali.

Nevím, kolik se vybralo, žádné peníze jsem neviděla, nedostala a­ na pohřeb peníze nemám. Já už chci jen mít klid, chci pohřeb bratra a hotovo,” uvedla Simona. Dotyčný “lajfer” se odmlčel a přestal komunikovat.

To znamená, že velkolepý pohřeb nakonec nebude. Stanislav Tomáš bude mít 24.července pohřeb skromnější, který zajistí nezisková organizace Konexe.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Československá romská unie před podobnými sbírkami varuje. “Tato živá vysílání a vybírání peněz mezi sociálně slabými jsou na denním pořádku. My se od těchto sbírek distancujeme, ale bohužel, kdo více křičí, je více slyšet. Je to smutné a hnusné zároveň, že se lidé přiživují na neštěstích. Využívají nízkého vzdělání přispívajících,” uvedl předseda unie Karel Karika. Nelze přitom určit, jaké peníze se prostřednictvím těchto podvodných sbírek vybírají.

Foto: Shutterstock, zdroj: MF DNES

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments