Už Sigmund Freud věděl o dědění vzpomínek. Studie potvrdila, že traumata se zapisují do DNA

Snad každý člověk trpí nějakou fóbií nebo iracionální tísní. Psychologové už si dlouho pohrávají s myšlenkou, že některé z těchto úzkostí a strachů mohou být způsobeny zkušenostmi našich předků, které se přenesly mezi generacemi. Nyní se zdá, že to potvrzují i vědecké výzkumy.

Rodinná traumata

Psychologové a terapeuti při své práci s klienty obvykle široce rozebírají rodinné zázemí. Někdy se dostane i na otázky hluboké minulosti – a dojde k tomu, že se v rodině už po generace dědí nějaké trauma. Někdy se to dá vysvětlit tím, že se v rodině o daném traumatu hodně mluvilo a děti si ho vztáhly na sebe a dál ho prožívaly ve svém vlastním životě. Co však rodiny, kde se takové události tají? Jak je možné, že si trauma nesou celé generace daného rodu, aniž by o jeho původu kdy slyšely?

Test na myších

Ukážeme si to na myších. Vědci zkoumali, jak budou myši reagovat na vůni třešňových květů, pokud dostanou ránu elektrickým šokem pokaždé, když ji ucítí. Myši získaly tuto negativní zkušenost a následně, jakmile uviděly a ucítily třešňové květy, začaly prchat.

Zajímavé je, že se naprosto stejně chovaly i myši v dalších generacích – a to navzdory tomu, že ony už žádné šoky nedostávaly. Informace se mezi nimi musela přenést mezigeneračně.

Foto: Shutterstock

Trauma holocaustu

Obrovským traumatem dvacátého století je holocaust. Je logické, že vědce zajímá, zda tato otřesná zkušenost nějak ovlivnila potomky přeživších obětí holocaustu. Zkoumají jejich zdraví, psychiku i zvyky a snaží se zjistit, zda zkušenost s koncentračními tábory ovlivnila další generace. Je však těžké určit, co bylo potomkům předáno v genech a co například ve výchově a podvědomě opakovaných vzorcích.

Jungovo kolektivní nevědomí

Tímto tématem se zabývali i známí průkopníci v oblasti psychologie, psychiatrie a psychoalanýzy. Freud si pohrával s myšlenkou zděděných traumat v rodové linii, třeba až od nejstarších předků. Jung potom představil svou vizi kolektivního nevědomí, do kterého se některé zkušenosti a traumata lidstva ukládají a následně se dědí spolu s genetickou informací.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, WeForum, English.tau, Cell

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments