Už to začíná být neúnosné, děti by se měly vrátit do škol, vyzývá Prymula. Bude o tom jednat vláda

Navzdory tomu, že před několika dny došlo ke zpřísnění opatření a ve hře je dokonce omezení pohybu osob, mohlo by již brzy dojít k návratu většího množství dětí do škol. Vyzývá k tomu odborná veřejnost včetně poradce premiéra Romana Prymuly. Podle něj o tom už v pondělí bude jednat vláda.

Jednoznačně teď budeme muset prodiskutovat vůbec další strategii, protože se ukazuje, že nějaké bezbřehé zpřísňování skutečně už nemá jakýkoliv význam,” uvedl Roman Prymula v Událostech, komentářích České televize. “My jsme skoro všechno vyzkoušeli, teď to znamená prostě vyselektovat ta opatření, která chceme dodržovat jako stát, a říci si, že tedy spustíme školy v nějakém gardu, dejme tomu, první stupeň, ty maturitní ročníky, ale pouze za předpokladu, že budeme pravidelně testovat.

Aktuálně mohou do škol pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol, zatímco u ostatních probíhá výuka distančně. Situace však už začíná být neúnosná, obzvlášť když se epidemiologický stav nijak nelepší a tato opatření tak zřejmě budou trvat další týdny a měsíce. Podle Prymuly je však nutné vyselektovat ta opatření, která něco přinášejí od těch, která jen zatěžují obyvatelstvo.

Podle Romana Prymuly je možné jít cestou testování žáků. “Pokud ráno budou rozdány ty testy, tak za 15 minut víme, co se v té třídě děje, a pokud tam bude pozitivita, tak je můžeme protestovat PCR celou třídu,” vysvětlil epidemiolog. Podle něj o tom hovořil s dalšími experty v rámci včerejší cesty Andreje Babiše do Budapešti, kde jeho tým jednal s místními odborníky. “V tuto chvíli je to opravdu jedna z mála už cest, jak postupovat dopředu, protože, dejme tomu, další restriktivní opatření v momentu, kdy nejsou dodržována ta stávající, asi nevede ke kýženému cíli,” je přesvědčen Prymula.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments