V Americe se objevil obří motýl. Lidé jsou zděšeni, může likvidovat přírodu

Spojené státy řeší poněkud nečekaný problém. V zemi se rozšířil obří motýl Atlas velký, přičemž tamní odborníci prosí obyvatele o pomoc s jeho odchytem. Pro přírodu je totiž velmi nebezpečný a může představovat vážnou hrozbu.

Atlas velký je pro přírodu velmi nebezpečný

Vědci ze Spojených států si už neví příliš rady, a tak prosí o pomoc obyvatelstvo. Ti jim mají pomoci s odchytem na pohled krásného a velmi velkého motýla s rozpětím křídel až třicet centimetrů. Atlas velký pochází z jihovýchodní Asie a řadí se mezi největší motýly na světě. Jeden takový exemplář byl před pár dny spatřen v Bellevue a hrozí, že se jich v okolí nachází více. Tento motýl není ale pro přírodu příliš žádaný, ba naopak dokáže napáchat velké škody. Konkrétně je nebezpečná jeho housenka, která dokáže zlikvidovat nejen rostliny, ale i stromy. Nejčastěji tyto housenky napadají ovocné sady, a i z toho důvodu jsou v domovské Asii považovány za škůdce. Nyní si s nimi lámou hlavy američtí odborníci.

Detailní záběr na housenku, která dokáže zlikvidovat nejen rostliny, ale i stromy. / Foto: Shutterstock

V USA je zakázaným druhem

Jelikož si jsou američtí představitelé vědomi nebezpečnosti tohoto živočicha, stal se Atlas velký v Americe zakázaný druh. To znamená, že jej nemůže nikdo ve Spojených státech chovat nebo s ním obchodovat. Zákaz se nevztahuje jen na dospělého jedince, nýbrž i na nebezpečné housenky, vejce i kukly. Na Atlasa velkého byste tak v ideálním případě v Americe neměli vůbec narazit.

Jak už to tak většinou bývá, ne všichni ale tyto zákazy respektují, a tak se v USA rozjíždí černý trh s Atlasem velkým. Jeden takový prodejce v Bellevue prodával na portále eBay kukly tohoto živočicha původem z Thajska za cenu 60 dolarů za kus. Jelikož se jedná o protiprávní čin, viník již po zásahu policie v této činnosti nepokračuje. Místní obyvatelé se ale začali obávat z dalšího rozmnožení tohoto motýla v dané oblasti, které by mohlo napáchat značné škody právě na ovocných sadech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Iflscience, Gizmodo

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments