V Česku je mimořádně nebezpečný nápoj. Lidé ho pijí ve velkém a nic netuší. A najednou je zle

V české obchodní síti se aktuálně prodávají mimořádně škodlivé a nebezpečné nápoje. Nejde přitom o to, že by byly závadné z hlediska nějaké chyby při výrobě. Ony jsou takové standardně. Jde o další příklad nedostatečné regulace některých produktů, zatímco jiné se regulují poměrně významným způsobem.

Pořádná dávka

Řeč není o ničem jiném než o energetických nápojích Prime. Je docela možné, že coby příslušníci střední a starší generace jste o nich ještě neslyšeli. Zkuste se však zeptat svých dětí a budete překvapeni, co všechno vám o nich řeknou. Právě totiž probíhá masivní reklamní kampaň prostřednictvím řady influencerů na sociálních sítích.

Zde se mimochodem naplno projevuje fenomén takzvaných sociálních bublin a způsob, jakým se dají marketingově využít. Zatímco část populace o daném produktu vůbec netuší, u jiné části je naprostým hitem. A to dokonce takovým, že bývá v některých prodejnách místy i vyprodán. Spekuluje se však, že jde o další marketingový trik, kterým se jen uměle zvyšuje zájem.

Ve skutečnosti nejde o nic jiného než o mimořádně silný nápoj. Některé druhy obsahují kolem 200 miligramů kofeinu, což je dvakrát více než kolik obsahuje Red Bull, šestkrát více než Coca Cola a čtyřikrát více než káva espresso.

Kofein v určité míře nemusí být problémem, ovšem toto už je skutečně velká dávka, obzvlášť když nápoj směřuje na děti a dospívající. Nejde ale o jedinou látku, které je v nápoji příliš mnoho. Obsahuje totiž i kolem 700 miligramů draslíku, což pro změnu představuje obrovskou zátěž pro ledviny.

Foto: Shutterstock

Musí přijít zásah

Nápoje značky Prime přitom do České republiky vlétly jako uragán. Málokdo si přitom dokázal představit, jak rychle se rozšíří. Ovšem učitelé na základních a středních školách hlásí, že je konzumuje většina žáků.

Rodiče se o problému obvykle dozví až po čase, kdy začnou pozorovat změny v chování své ratolesti. Ta bývá roztěkaná a může mít velké potíže se spánkem. Pokud totiž přes den vypijete dvě tři plechovky tohoto nápoje, v důsledku látek v něm obsažených zkrátka nemůžete usnout.

Čtěte také: Jeden z nejznámějších nápojů v Česku náhle končí. Tohle už si nekoupíte, lidé tomu nemohou uvěřit. Co budeme pít?

Tento mimořádně silný nápoj opět rozpoutal debatu o tom, zda by náhodou energetické drinky neměly podléhat regulaci. V jiných zemích už tomu tak je. Například ve Velké Británii nebo v Norsku si je nekoupí nikdo mladší 16 let. V těchto zemích je to dáno zkušenostmi, kdy i o poznání slabší nápoje napáchaly mezi dospívajícími mnoho škody.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments