V Česku už to lítá. Za parkování na ulici zaplatíte 1000 Kč. Vše začne platit za pár dní

Kde jsou ty časy, kdy mohl člověk svůj automobil bez problému odstavit prakticky na jakémkoliv místě, aniž by musel platit absurdní poplatky za parkování. Dnes už jsme o poznání dále a řada měst parkování masivně omezuje. Na takzvaných modrých zónách to takřka vůbec nejde, a když už náhodou někde najdete jiné místo, musíte počítat s tím, že částka za několikahodinové parkování může jít do stovek korun.

Parkoviště za tučný peníz

Raději ale zaplatíte, protože kontroloři už se s tím dnes vůbec nepářou. Samotné riziko pokuty by mnozí ještě dokázali strávit, ovšem dnes reálně hrozí, že vám auto jednoduše odtáhnou, takže pak neodjedete třeba na další schůzku. To už si potom zaplacení poplatku dobře rozmyslíte.

Na některých místech České republiky v tomto ohledu hodně přituhuje. Velké zdražení parkování si od 16. ledna 2024 připravil na své hosty například Špindlerův Mlýn. Pravdou je, že jde o mimořádně oblíbené místo, a to zejména v zimě. Nezřídka se stává, že je celé zablokované automobily, které nemají kde zaparkovat. V takovém případě se potom do města už ani nepouštějí další auta.

Určitou regulaci by teď mělo přinést zpoplatnění městských parkovišť. Zatímco přes den ještě budete moci zaparkovat zdarma, v noci už to bude hodně lézt do peněz. Zejména na parkovištích P2 Hromovka a P3 Medvědín se rada města skutečně vyřádila. Pakliže zde necháte vůz od 24:00 do 5:00, musíte zaplatit poplatek 1000 Kč. V případě parkoviště P1 u Labské přehrady to bude jen symbolických 100 Kč za noc. Toto parkoviště je ale o poznání méně lukrativní a je také velmi vzdálené centru.

Foto: Shutterstock

Pobyt se hodně prodraží

Toto nové opatření udělá spoustě lidí čáru přes rozpočet. Špindlerův Mlýn je totiž doslova narván turisty, přičemž ubytování zde poskytují mnohá místa, která přitom nemají dostatečný počet parkovacích míst. Hosty tito hoteliéři často instruovali, aby auto klidně nechali na městských parkovištích. To sice budou moci i nadále, avšak teď to bude znamenat tisícikorunový příplatek za noc. To už může třeba sedmidenní pobyt s vozidlem velmi prodražit. Alternativ přitom mnoho není, jelikož jinde prostě nezaparkujete.

Čtěte také: Kdo tankuje u těchto českých benzinek, oddělá si auto doslova za chvíli. Jsou to známé firmy, Češi jsou zoufalí

Město si od tohoto opatření každopádně slibuje, že by se parkoviště, která dnes zůstávala plná i přes noc, alespoň trochu uvolní. To by mělo posloužit těm, kdo je využívají správným způsobem, tedy výhradně přes den, aby si zalyžovali. Umožní to také jednodušší odklízení sněhu na těchto plochách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “V Česku už to lítá. Za parkování na ulici zaplatíte 1000 Kč. Vše začne platit za pár dní”

  1. No tak já nevím, ale pamatuji časy kdy se do Pece pod Sněžkou jezdilo z Prahy Florence autobusem .
    Což určitě půjde udělat i dnes a nikdo se nějakých poplatků za parkování nemusí vůbec obávat.
    Samozřejmě když chce někdo jezdit až skoro na sjezdovku autem tak musí počítat s tím že zaparkovné zaplatí pár tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *