V Chorvatsku hrozně napálili ceny. To si snad děláte legraci? Jen pro ty nejbohatší, Čechy chtějí oškubat

Pokud se vám po loňské zkušenosti s dovolenou v Chorvatsku zdálo, že dražší už to tam být nemůže, jeďte se letos přesvědčit o opaku. Nárůst tamních cen totiž překonal veškeré odhady a očekávání. Chorvaté se v tomto ohledu opět vyznamenali a zdražili takovým způsobem, že už to přestává být únosné.

Největší zdražení z letních destinací

Jak uvádí podrobná analýza švýcarské banky UBS, tamní obchodníci se chopili příležitosti, kterou jim poskytlo zavedení eura. Nová měna je vždy šancí k významnějšímu přecenění a pochopitelně i navýšení cenovek. A přesně to se také stalo. Zatímco ostatní dovolenkové destinace zdaleka tolik nezdražily, průměrný nárůst cen pro turisty v Chorvatsku činí 15 %.

A to je skutečně jen poměrně opatrně vypočtený průměr. Ceny v obletovaných lokalitách, případně za žádané služby a zboží, budou ještě podstatně vyšší. Zajímavé je srovnání třeba s Bulharskem, které z hlediska zájezdů podražilo o pouhých pět procent, což se v současné situaci jeví jako poměrně rozumný nárůst cen. Zájezdy do Tuniska potom zdražily o pouhá tři procenta a vyjdou tak prakticky nastejno jako loni.

Foto: Shutterstock

Připravte si portmonky

Jak uvádějí analytici, zdražení v Chorvatsku není dáno vnějšími vlivy, tedy že by provozovatelé ubytovacích či stravovacích zařízení museli s cenami nahoru. Oni však využívají situace a navyšují si své marže. Kromě zavedení samotného eura jim potom hraje do karet také enormní zájem turistů o tuto zemi, který v posledních letech nabral nevídaných rozměrů.

Chorvatsko se tak už spolehlivě stává zemí jen pro bohaté. Jistě, řada Čechů tam stále ze setrvačnosti bude jezdit, ale reálně budou za své peníze dostávat stále horší a horší kvalitu služeb. Případně se budou muset uskromňovat a namísto stravování v restauracích se například budou muset spokojit s vařením v apartmánu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments