V Kadani se očkuje jako o závod. Vakcínu dostávají mladí, co na ni nemají nárok, kritizují praktičtí lékaři, kterým naopak chybí

Severočeská Kadaň patří k místům, kde se v současné době očkuje závratnou rychlostí. To by dnes měla být veskrze pozitivní zpráva, protože se pochopitelně hraje o čas s epidemií. Jenže není vše tak růžové, jak by se mohlo zdát.

V Kadani proběhla 6. a 7. března mimořádná očkovací akce, při které se podařilo aplikovat 3600 dávek drahocenné vakcíny. A podle dostupných informací se v místní nemocnici vysokým tempem očkuje dále.

Do nemocnice poslal značné množství dávek Ústecký kraj, což ale vadí místním praktickým lékařům, na něž moc nezbylo. Ti přitom byli připravení očkovat své pacienty, kteří mají na vakcínu podle současných předpisů nárok. Naopak v kadaňské nemocnici se podle všeho očkoval kde kdo.

Seniorů nad 80 let se při této akci podařilo naočkovat v Kadani 76. Kolik bylo seniorů nad 70 let nám není známo (raději nikdo, ani centrální řídící tým, data nezveřejnil), zveřejnili pouze, že lidí mladších 55 let bylo naočkováno v Kadani 1400. Je tedy celkem zřejmé, že v naprosté většině se očkovaly osoby, které být vůbec očkovány neměly,” říká předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Kraj se tuto situaci snažil vysvětlit tím, že šlo o přebytek vakcín vrácený praktickými lékaři. Jenže podle Petra Šonky tomu bylo přesně naopak. “Pochopitelně nešlo o žádné vakcíny vrácené praktiky, těm nikdo žádné nedal (a kdyby dal, tak je samozřejmě naočkují), ostatně to potvrzuje i prvotní reakce pana hejtmana Ing. Jana Schillera z kraje na podnět ze strany praktických lékařů, kterou máme k dispozici. Cituji: „Moc mě to mrzí a věřte, že jak bude dávek víc, tak praktičtí lékaři dostanou tyto dávky také,” uvedl Šonka.

Praktičtí lékaři jsou rozhořčeni tím, jak Ústecký kraj postupoval. Pokud by totiž vakcíny dostali oni, znamenalo by to 3600 očkovaných seniorů, tedy příslušníků nejohroženější skupiny. Takto přitom byli očkováni lidé, na které se nemělo dostat, protože dosud nebyly pokryty kritické skupiny. Nejde přitom jen o těchto 3600 dávek. Lidé, kteří dostali první vakcínu, mají totiž nárok i na druhou dávku, která pro ně opět bude muset být vyhrazena.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments