V Praze se očkují mladí bez registrace nevhodnou vakcínou. Lákají je výhry, riskují zdraví

Vláda udělala další krok v přiblížení očkování lidem. Na dvou místech v Praze spustila očkovací centra, která jsou určena zájemcům bez registrace. Stačí přijít, vystát si případnou frontu a dostanete očkování.

Zatímco v obchodním centru na Chodově se očkuje osvědčenou mRNA vakcínou Pfizer, pro kterou je však zapotřebí si přijít dvakrát, na hlavním nádraží v Praze se stát rozhodl očkovat vakcínou od společnosti Johnson and Johnson. Ta má jednu velkou výhodu: stačí jediná dávka a člověk požívá výhod plně očkovaného. Pro systém bez registrace tedy v zásadě vhodný model.

Jedinou podmínkou přitom je, že zájemci o očkování musí být alespoň 18 let. Jenže tedy ministerstvo zdravotnictví, které očkovací centra zřídilo, naráží na své vlastní doporučení, které před měsícem následovalo příkladu dalších států a doporučilo, aby se vakcíny Johnson and Johnson a AstraZeneca aplikovaly pouze lidem starším 60 let. Tímto pokynem se následně očkovací centra a praktičtí lékaři, kteří také očkují, začali řídit. Zájem o vakcíny těchto značek ostatně velmi upadl.

Před používáním těchto vakcín u mladších lidí varoval i zástupce Evropské lékové agentury Marco Cavaleri. Ten pro agenturu Reuters uvedl, že je to kvůli riziku vzniku krevních sraženin. Zejména u mladších žen byla zaznamenána řada případů, kdy po podání těchto vakcín došlo k závažným komplikacím. Bohužel u několika z nich skončily smrtí. Některé evropské státy pak tyto, takzvané vektorové vakcíny přestaly používat zcela.

Není jasné, proč ministerstvo zdravotnictví teď vakcínu Johnson and Johnson aplikuje všem zájemcům a neřídí se přitom vlastním doporučením. Mladé jedince potom láká i zapojením do loterie, kdy jsou po aplikaci očkovací látky zařazeni do slosování o drahý mobilní telefon či módní tenisky.

Deník Wall Street Journal teď navíc přišel s informací, že vakcína Johnson and Johnson může způsobovat vážné neurologické potíže. Na žádost amerického regulátora musela firma toto riziko dopsat na příbalový leták.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments