V září čeká Česko testovací šílenství. Tři vlny antigenních testů, oznámil Vojtěch

Na jedné straně se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo upustit od proplácení PCR a antigenních testů v preventivních případech, kvůli čemuž čelí značné vlně kritiky, na té druhé však už chystá další kola testování ve firmách a školách.

Čtěte také: Bezplatné testy na covid končí, oznámil Vojtěch. Nátlak na občany, opáčil Bartoš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že od září proběhnou na školách celkem tři vlny screeningu. První vlna proběhne 1. a 2. září, druhý screening potom 6. září a třetí pak 9. září. Cílem tohoto plošného antigenního testování je to, aby se do škol vrátili bezinfekční žáci a nedošlo tak k rozjezdu další fáze epidemie.

Pro testování budou použity neinvazivní antigenní samotesty. Chceme, aby měly citlivost nad 80 procent. Vycházíme z německého seznamu testů, které mají svou kvalitu ověřenou validačními studiemi,” uvedl Adam Vojtěch na tiskové konferenci. Právě s citlivostí antigenních testů byl v minulosti problém. Ukázalo se, že testy nemají prakticky žádný záchyt, což bylo přisuzováno jejich nízké kvalitě, ale také tomu, že se koronavirus v dětské populaci příliš nešíří, případně jen v minimální náloži, kterou antigenní testy nejsou schopny zachytit.

Aktuálně se počítá s tím, že další plošné testování ve školách nebude třeba. Screeningy by měly být prováděny jen v těch okresech, kde se zhorší epidemiologická situace.

Pokud jde o další opatření ve školách, zatím není zcela jasno. “Jedná se o nošení roušek a respirátorů, jestli to bude ve výuce nebo jinde. Počítáme i s tím, že to budou různé scénáře a jsem připraveni, aby školy měly tuto informaci v předstihu, ideálně během srpna,” uvedl ministr školství Robert Plaga.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments